Bruksela odpuszcza: nie będzie kar za wycinkę Puszczy Białowieskiej

Redakcja
13.02.2018 07:56
Puszcza
fot. Wikimedia.Commons

Nie będzie na razie kar dla Polski za wycinkę Puszczy Białowieskiej. Komisja Europejska schodzi z bojowej ścieżki i nie zamierza przynajmniej w tej chwili wysyłać wniosków do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Wcześniej za złamanie zakazu wycinki groziło nam 100 tysięcy euro kary dziennie. 

Wszystko wskazuje, że styczniowa rekonstrukcja rządu ociepliła wizerunek Polski. Po przejęciu resortu środowiska przez Henryka Kowalczyka nastąpił zwrot w rozmowach z Brukselą, ponieważ minister — w przeciwieństwie do swojego poprzednika Jana Szyszki — nie idzie już na zwarcie.

Zobacz także

Pod koniec stycznia władze w Warszawie przekazały do KE pismo, w którym wskazały, w jaki sposób realizowane jest postanowienie unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Według informacji nieoficjalnych urzędnicy w Brukseli są zadowoleni i na razie zakopali topór wojenny. 

Zobacz także

Przypomnijmy, że także w polityce zagranicznej widać zmiany. Frans Timmermans nie wyklucza wstrzymania się z głosowaniem ws. praworządności w Polsce. Po ostatnich rozmowach z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem czeka na decyzje Warszawy ws. zmian w reformie wymiaru sprawiedliwości. 

RadioZET.pl/MaG/MP