Zamknij

Zmarł polski bohater Andrzej Jeziorski. Był weteranem i pilotem Dywizjonu 304

Redakcja
09.02.2018 11:25
Zmarł polski bohater Andrzej Jeziorski. Był weteranem i pilotem Dywizjonu 304
fot. Lucy Young /eyevine/EAST NEWS

W wieku 95 lat zmarł w Londynie polski lotnik, uczestnik II wojny światowej, a później działacz polonijnych środowisk kombatanckich, płk Andrzej Jeziorski. O jego śmierci na prośbę rodziny poinformowała w piątek rano ambasada RP w Londynie.

— Płk Jeziorski był wzorem patrioty, do końca zaangażowanym w sprawy polskie. Prywatnie, pomimo wielu osiągnięć i ogromnego szacunku w środowisku, był niezwykle skromnym człowiekiem — – oświadczył ambasador RP w Londynie, Arkady Rzegocki.

Zanim trafił do Brytanii

Urodzony 23 grudnia 1922 roku w Warszawie Andrzej Jeziorski po wybuchu wojny w 1939 roku przedostał się przez Rumunię i Włochy do Paryża, gdzie rozpoczął edukację w Szkole Podchorążych Broni Pancernej, a po upadku Francji został zaokrętowany na ORP Sobieski, z którym przypłynął do brytyjskiego Plymouth.

Na początku służył w wojskach pancernych w Szkocji, ale w 1942 roku rozpoczął szkolenie na pilota i zaczął latać na samolotach typu Wellington w 304. Dywizjonie „Ziemi Śląskiej im. Ks. Józefa Poniatowskiego”, m.in. nad Zatoką Biskajską i Hybrydami.

Losy powojenne

Po wojnie płk Jeziorski przeszedł do lotnictwa cywilnego; samoloty pilotował aż do 87. roku życia. Oprócz kariery wojskowej i zawodowej był również zaangażowany w działalność kombatancką, będąc m.in. współredaktorem czasopisma „Skrzydła” i przewodniczącym zarządu Fundacji Stowarzyszenia Lotników Polskich w Londynie.

W listopadzie 1990 roku został odznaczony przez prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 roku w uznaniu wybitnych zasług na rzecz polonijnych środowisk kombatanckich prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczony był również Orderem Zasługi RP klasy III i IV oraz Krzyżem Walecznych.

Zobacz także

Przypomnijmy, że pod koniec roku odszedł Franciszek Kornicki, pilot słynnego Dywizjonu 303. We wrześniu wygrał plebiscyt w Wlk. Brytanii.

RadioZET.pl/pap/maal