Zamknij

Nie żyje Franciszek Kornicki, pilot słynnego Dywizjonu 303. We wrześniu wygrał plebiscyt w Wlk. Brytanii

Redakcja
17.11.2017 15:30
Kornicki
fot. Wikimedia.Commons

Nie żyje pułkownik Franciszek Kornicki, pilot m.in. polskiego Dywizjonu 303, który we wrześniu tego roku zwyciężył w plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i dziennika "The Telegraph" na bohatera wystawy na stulecie RAF w 2018 roku. W grudniu skończyłby 101 lat.

O śmierci pilota poinformowano na Facebooku Gminy Mircze na Lubelszczyźnie, gdzie mieszkał:

"W dniu 17.11.2017r. na Sesji Rady Gminy Mircze Radni, Wójt Gminy Mircze Marta Małyszek oraz sołtysi minutą ciszy uczcili pamięć legendarnego dowódcy polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej ppłk Franciszka Kornickiego, który zmarł 16 listopada 2017 roku" - napisano.

Zobacz także

Kornicki urodził się 18 grudnia 1916 w Wereszynie, był pilotem słynnego Dywizjonu 303 oraz majorem brytyjskich sił powietrznych. Za zasługi wojenne został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

Zobacz także

W Wielkieij Brytanii we wrześniu zwyciężył w plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych i dziennika "The Telegraph". Został wybrany bohaterem wystawy na stulecie RAFu, które obchodzone będzie w przyszłym roku. Dzięki temu wydarzeniu o Polaku dowiedziało się wielu Wyspiarzy.

RadioZET.pl/PAP/ANR/MP