Zamknij

Nie żyje Tomasz Sarnecki - grafik, autor słynnego plakatu "Solidarności"

Redakcja
04.01.2018 22:01
Cooper
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Zmarł Tomasz Sarnecki - grafik, który w 1989 r. zmienił plakat Mariana Stachurskiego z roku 1959 do filmu "W samo południe" z Gary Cooperem w plakat wyborczy "Solidarności". Sarnecki zmarł w nocy z 2 na 3 stycznia - podała na Facebooku żona artysty Monika Sarnecka.

Słynny plakat zaprojektowany przez plastyka, grafika Tomasza Sarneckiego, wówczas studenta warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pojawił się na ulicach stolicy świtem 4 czerwca 1989 roku. Przedstawiał Gary'ego Coopera jako szeryfa z pamiętnego westernu, na tle napisów "Solidarność. W samo południe". 4 czerwca 1989”, który idzie głosować z kartką wyborczą w dłoni i znaczkiem Solidarność, przypiętym do kamizelki.

Wygrane przez "Solidarność" pierwsze częściowo wolne wybory były początkiem szybkiego upadku komunizmu w Polsce.

W 1999 roku plakat "W samo południe" zakwalifikował się do wystawy 100 najważniejszych plakatów XX wieku w Victoria & Albert Museum w Londynie.

Tomasz Sarnecki (ur. 1966) skończył studia na wydziale grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był prezesem Stowarzyszenia Historycznego "Cytadela", autorem opracowań, artykułów, prezentacji i wystaw historycznych. Współpracował z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej, a także z Dowództwem Garnizonu Warszawa i Muzeum Wojska Polskiego.

RadioZET.pl/PAP/MP