Zamknij

Nie żyje profesor Jan Strelau. Był wybitnym polskim naukowcem

04.08.2020 15:50
Jan Strelau
fot. YouTube Screen/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Nie żyje profesor Jan Strelau. Wybitny polski psycholog i naukowiec zmarł 4 sierpnia 2020 w wieku 89 lat.

Nie żyje Jan Strelau. O śmierci wybitnego profesora psychologii poinformował prezydent Tczewa oraz przewodniczący Rady Miejskiej. Jan Strelau urodził się w 1931 roku w Wolnym Mieście Gdańsk. Jednak dzieciństwo i młodość spędził w Tczewie. Polski naukowiec zmarł w wieku 89 lat.

Nie żyje profesor Jan Strelau

Profesor Jan Strelau psychologię studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Badania dotyczące różnic indywidualnych i temperamentu jego autorstwa w dużej mierze wpłynęły na postrzeganie człowieka i jego rozwój — informuje portal kobieta.onet.pl.

Zobacz także

Jan Strelau był także kierownikiem pierwszej w Polsce Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych. Natomiast w 1984 roku stworzył Interdyscyplinarne Centrum Genetyki Zachowania.

Zobacz także

Oprócz tego znany polski psycholog był pierwszym przewodniczącym Europejskiego Towarzystwa Psychologii Osobowości i przewodniczył Międzynarodowemu Towarzystwu Psychologii Różnic Indywidualnych. Strelau pełnił także funkcję wiceprezesa PAN. Profesor Jan Strelau był także twórcą koncepcji temperamentu (stworzył regulacyjną teorię temperamentu). Jego praca była kontynuacją dokonań naukowych Iwana Pawłowa.

RadioZET.pl/kobieta.onet.pl