Zamknij

Nie żyje polski żołnierz, który służył przy granicy z Białorusią. "Doszło do wystrzału"

13.11.2021 20:19
Nie żyje polski żołnierz
fot. @MON_GOV_PL/Twitter

Polski żołnierz zginął podczas służby przy granicy polsko-białoruskiej. Do tragicznego zdarzenia doszło w sobotę - podało dowództwo 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. W zdarzeniu nie uczestniczyły osoby trzecie.

Granica polsko-białoruska od 8 listopada jest miejscem gwałtownej eskalacji kryzysu migracyjnego. Obecnie przy zabezpieczeniu granicy pracuje ponad 15 tys. żołnierzy i funkcjonariuszy służb. 

W sobotę doszło do tragicznego zdarzenia. Podczas pełnienia służby zginął żołnierz z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Śmierć potwierdziło dowództwo. "Według wstępnych ustaleń doszło do wystrzału z broni służbowej, w wyniku której nastąpiła śmierć żołnierza" - napisano w komunikacie. Dodano, że w zdarzeniu nie uczestniczyły osoby trzecie.

Śmierć żołnierza przy granicy z Białorusią. Szczegóły tragedii

Komunikat w sprawie śmierci żołnierza wydała 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. "Żołnierz pełnił funkcję w ramach odwodu, tj. nie realizował działań bezpośrednio przy granicy polsko-białoruskiej. Do służby na granicy został oddelegowany nieco ponad tydzień temu. Od momentu oddelegowania nie miał kontaktu z migrantami" - napisano w oświadczeniu.

Dowództwo żołnierza poinformowało o tragedii jego rodzinę i objęto ją opieką psychologiczną. "Czynności wyjaśniające w sprawie prowadzi Żandarmeria Wojskowa przy współudziale prokuratury z Białegostoku" - dodano. 

"Bardzo smutna wiadomość. Żołnierz z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej zmarł w czasie pełnienia służby. Wyrazy współczucia dla najbliższych" - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora ds. służb specjalnych.

To nie pierwsza śmierć żołnierza od momentu zwiększonej aktywności służb przy granicy z Białorusią. 7 listopada zmarł żołnierz z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, który wykonywał zadania logistyczne przy granicy z Białorusią. Jego ciało odnaleziono w niedzielę rano. Jego śmierć nie była wiązana bezpośrednio ze służbą przy granicy. Pomimo podjętej reanimacji, nie udało się go uratować.

RadioZET.pl

C