Zamknij

Niedziele handlowe 2020. Czy sklepy w niedzielę 5 lipca będą otwarte?

05.07.2020 08:42
Sklep
fot. Marek BAZAK/East News

Niedziele handlowe 2020. Czy sklepy w niedzielę 5 lipca będą otwarte? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków. Sprawdź, czy jutro będzie można zrobić zakupy.

Niedziele handlowe 2020czy w sobotę 5 lipca sklepy będą otwarte? Niestety, w dniu jutrzejszym nie zrobimy zakupów. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. W sklepach nadal obowiązują wymogi bezpieczeństwa sanitarnego: maseczki i dostęp do rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych.

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jeszcze jedynie w ostatnią niedzielę sierpnia i w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Niedziele handlowe 2020. Czy w sobotę 5 lipca sklepy będą otwarte?

Niedziele handlowe – ostatnio – przypadły w ostatnią niedzielę stycznia i czerwca, za nami również dwie niedziele handlowe w kwietniu. Zakupy w niedzielę najwcześniej zrobimy w sierpniu.

Zobacz także

Niedziele handlowe 2020. Kalendarz:

-26 stycznia 2020,

-5 kwietnia 2020,

-26 kwietnia 2020,

-28 czerwca 2020,

-30 sierpnia 2020,

-13 grudnia 2020,

-20 grudnia 2020.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Zobacz także

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Niedziele handlowe i ograniczenia w zw. z koronawirusem

Niedziele handlowe w zeszłym roku przypadały w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, w grudniu zaś było ich aż 3. Od stycznia 2020 r. weszły jednak w życie nowe przepisy, ograniczające handel w niedziele oraz dni świąteczne.

Zobacz także

W związku epidemią koronawirusa w połowie marca br. została ograniczona działalność galerii handlowych. Czynne pozostały jedynie sklepy spożywcze i apteki, a także pralnie, apteki i drogerie. Następnie wprowadzono ograniczenia dot. liczby klientów w placówkach. Wprowadzony został również obowiązek dla sklepów, aby udostępniały klientom płyny do dezynfekcji rąk i rękawiczki jednorazowe przed wejściem.

Zobacz także

Od 30 maja, w ramach wprowadzania kolejnych etapów odmrażania gospodarki, rząd zniósł limity klientów w sklepach i galeriach. Nadal obowiązuje jednak wymóg noszenia maseczek oraz udostępniania klientom rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych.

 

RadioZET.pl/PAP