Zamknij

Niedziele handlowe 2020. Czy w niedzielę 10 maja zrobimy zakupy?

09.05.2020 09:24
Zdjęcie ilustracyjne
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Niedziela handlowa 10 maja? Czy sklepy tego dnia będą czynne i będziemy mogli zrobić zakupy? W ostatnich dniach to pytanie zaczęło pojawiać się coraz częściej.

Niedziela handlowa w 2020 r. Czy w najbliższą niedzielę 10 maja zrobimy zakupy w supermarkecie?

Niestety w niedzielę 10 maja, sklepy będą zamknięte. Działalność mogą prowadzić jedynie placówki, w których za ladą staną ich właściciele. Przypomnijmy, że na terenie wszystkich sklepów obowiązują nowe zasady sanitarne: w środku może przebywać ograniczona liczba klientów, a sklep musi zapewnić im jednorazowe rękawiczki i środki dezynfekcyjne.

Kiedy więc najbliższa niedziela handlowa? Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywać jedynie w ostatnią niedzielę czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Oto dokładny terminarz niedziel handlowych w 2020 r.. Zakupy w supermarketach zrobimy:

-28 czerwca 2020,

-30 sierpnia 2020,

-13 grudnia 2020,

-20 grudnia 2020.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Zobacz także

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od tysiąca zł do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy – może być to nawet kara ograniczenia wolności.

Koronawirus a sklepy i galerie handlowe

W związku epidemią koronawirusa w połowie marca br. została ograniczona działalność galerii handlowych. Czynne pozostały jedynie sklepy spożywcze i apteki, a także pralnie, apteki i drogerie. Następnie wprowadzono ograniczenia dot. liczby klientów w placówkach. Wprowadzony został również obowiązek dla sklepów, aby udostępniały klientom płyny do dezynfekcji rąk i rękawiczki jednorazowe przed wejściem.

Zobacz także

Od 4 maja w ramach kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19, przywrócono m.in. działalność w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży lub usług powyżej 2000 mkw., przy założeniu ograniczenia liczby osób do 1 osoby na 15 mkw. powierzchni, na której jest dokonywana sprzedaż lub są świadczone usługi.

kalendarz-niedziele-handlowe-1
fot.

Do odwołania będzie zakazane prowadzenie handlu detalicznego lub prowadzenie działalności usługowej na tzw. wyspach handlowych.

Zobacz także

Od 4 maja zostały otwarte sklepy budowlane i meblarskie - na jednego klienta musi przypadać co najmniej 15 m kw. powierzchni. W otartych sklepach budowlanych i meblarskich muszą być wywieszone informacje o maksymalnej liczbie klientów.

Zobacz także

Sklepy nadal muszą udostępniać klientom rękawiczki jednorazowe oraz płyny dezynfekcyjne.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W tym sklepie zrobisz zakupy nawet w niedzielę bez handlu

Jeden z najpopularniejszych polskich supermarketów umożliwił klientom zrobienie zakupów nawet w tę najbliższą niedzielę bez handlu, o czym informowaliśmy 2 dni temu na łamach RadioZET.pl.

Mowa o supermarkecie Biedronka. Dzięki uruchomionej około miesiąc temu aplikacji Glovo, od 10 maja zakupy w Biedronce można zrobić bez wychodzenia z domu

Od 10 maja Biedronka zacieśnia współpracę z Glovo, dzięki czemu zamawianie i dostawa produktów najlepszej jakości w codziennie niskich cenach do domów klientów będą możliwe także w niedziele

– czytamy w komunikacie sieci Biedronka.

Dzięki tej aplikacji zakupy zrobimy w 200 sklepach Biedronka na terenie Polski. Usługa dostępna jest w miastach takich jak: Warszawa,Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław, Łódź, Szczecin, Gdynia, Gdańsk, Sopot, Bydgoszcz, Rzeszów, Płock, Toruń, Lublin oraz Olsztyn.

RadioZET.pl/biznes.radiozet.plPAP