Zamknij

Niedziele handlowe 2020. Czy w niedzielę 26 lipca zrobimy zakupy?

26.07.2020 13:16
Handel w niedzielę
fot. Supermarket Auchan w Lubinie (zdjęcie poglądowe)/Piotr Dziurman/REPORTER

Niedziela handlowa 26 lipca. Czy sklepy tego dnia są czynne i będziemy mogli zrobić zakupy? W ostatnich dniach to pytanie zaczęło pojawiać się coraz częściej, ponieważ odstępstwa od zakazu handlu w niedzielę często przypadają na końcówki miesiąca. 

Niedziela handlowa w 2020 r. Czy w niedzielę 26 lipca zrobimy zakupy w supermarketach?

Niestety, w niedzielę 26 lipca supermarkety i inne sklepy wielkopowierzchniowe będą zamknięte. Otwarte będą natomiast te placówki, w których za ladą będzie stał właściciel lub jego bliscy - tak dzieje się np. we franczyzach spożywczych, jak Żabka czy Carrefour Express bądź te działające na dworcach kolejowych (np. na Dworcu Centralnym w Warszawie). Mają one bowiem na celu obsługę podróżnych. 

Zakaz handlu w niedzielę 2020 - KALENDARZ [NIEDZIELE HANDLOWE]

Kiedy w takim razie przypadnie najbliższa niedziela handlowa? Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele w 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia czerwca i sierpnia, a także w niedzielę poprzedzający święta Wielkiej Nocy i dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem. Najbliższa niedziela handlowa przypadnie więc 30 sierpnia, a kolejne 13 i 20 grudnia. 

Ustawa o ograniczeniu handlu w przewiduje katalog 32 wyjątków,  m.in. w cukiernie, lodziarnie, kwiaciarnie, stacje benzynowe, kawiarnie czy apteki. 

Zakaz handlu w niedzielę. Czy w niedzielę 26 lipca zrobimy zakupy?

Złamanie zakazu handlu w niedzielę może skutkować karą pieniężną w wysokości od 100 zł do 100 tysięcy złotych. Regularne łamanie tego przepisu może grozić nawet karą ograniczenia wolności.

Z uwagi na epidemię koronawirusa, od marca przez kilka tygodni ograniczona była działalność galerii handlowych. Otwarte w nich były jedynie: sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie. Następnie poluzowano obostrzenia, zachowując jednak nakaz zasłaniania ust i nosa podczas zakupów. Sklepy mają też obowiązek zapewnić klientom oraz pracownikom płyny do dezynfekcji rąk i rękawiczki jednorazowe przed wejściem.

RadioZET.pl/biznes.radiozet.pl/PAP