Zamknij

Niedzielski zapowiada zmianę podejścia ws. obostrzeń. "Wzmocnimy kontrolę"

22.10.2021 18:00
Adam Niedzielski
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Minister zdrowia Adam Niedzielski w programie Gość Radia ZET stwierdził, że „mamy do czynienia z dużym przyśpieszeniem pandemii”. Dodał, że rząd nie zamierza na razie wprowadzać nowych obostrzeń, ale podjął już konkretne działania, aby zmniejszyć tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Adam Niedzielski przypomniał, że Ministerstwo Zdrowia prognozowało tysiąc przypadków COVID-19 na koniec września, około pięciu tysięcy na koniec października. – Póki co ta prognoza nie wydaje się aż tak zagrożona, mimo tego wzrostu –  uważa minister.

Dodał, że na koniec listopada miało ich być w przedziale 7-15 tysięcy, a na koniec grudnia 7-12 tysięcy. – Bo to apogeum miało być na początku grudnia. Jeżeli będziemy w kolejnym tygodniu obserwowali, że ta dynamika zakażeń będzie taka sama, jak w tym tygodniu, to rzeczywiście będziemy musieli zrewidować te prognozy i niestety oczywiście zrewidować w ten sposób, że te liczby zakażeń na koniec kolejnych miesięcy będą większe – wyjaśnił minister.

Nowe obostrzenia. Niedzielski mówi o bardziej liberalnym podejściu

Dopytywany o to, czy "zrewidowanie prognoz" oznacza realne działanie np. wprowadzenie nowych obostrzeń, przywrócenie stref żółtych i czerwonych lub stref tylko dla zaszczepionych, Niedzielski odparł, że "na razie polityka jeśli chodzi o restrykcje i obostrzenia jest zdecydowanie bardziej liberalna niż rok temu". – Jest znacząca różnica jeśli chodzi o sytuację epidemiczną (w tym roku - red.). Patrzymy też dookoła siebie (...), trzeba zacząć od tych spraw najbardziej podstawowych, takich jak powrót do pewnej dyscypliny noszenia maseczek – stwierdził minister

– Wraz z wojewodami przyjęliśmy jako priorytet wzmocnić tę kontrolę ich noszenia, szczególnie w środkach transportu, przestrzeniach, gdzie jest duże zbiorowisko ludzi – mówił Niedzielski. Minister zdrowia zapowiedział też zwiększenie liczby kontroli i więcej mandatów zamiast pouczeń.

RadioZET.pl