Zamknij

Niedzielski zapowiada zniesienie stanu epidemii. Podał nowy termin

29.04.2022 07:42
Adam Niedzielski
fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER

W połowie maja zniesiony zostanie stan epidemii w Polsce, pozostanie stan zagrożenia epidemicznego - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r.

Koronawirus w Polsce wydaje się słabnąć, a przynajmniej można odnieść takie wrażenie, patrząc na działania rządu. Zniesione już bowiem zostały praktycznie wszystkie obostrzenia, a raporty odnośnie zachorowań na COVID-19 publikowane są nie codziennie, ale raz na kilka dni. Od 20 marca 2020 roku wciąż obowiązuje stan epidemii.

Niedzielski zapowiada zniesienie stanu epidemii

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, jest to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Zniesienie stanu epidemii w najbliższym czasie zapowiedział jednak Adam Niedzielski, podając przy tym przybliżony termin. - Decyzja jest już przekonsultowana na różnych poziomach administracji, dokonaliśmy analizy prawnej - w połowie maja zniesiemy stan epidemii, przekształcimy go w stan zagrożenia epidemicznego - przekazał minister zdrowia w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Przypomnijmy, że wspomniany stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii. Nie wiadomo jednak, do kiedy taka sytuacja miałaby się utrzymać.

Koronawirus w Polsce. Rząd znosi obostrzenia

Od 28 marca zniesiony został obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19.

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy. Test PCR może zlecić lekarz np. przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii. Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

RadioZET.pl/PAP

C