Były prezes PKN Orlen zatrzymany. Podejrzenie niegospodarności WIELKICH rozmiarów

Redakcja
12.02.2019 09:27
Były prezes PKN Orlen zatrzymany. Podejrzenie niegospodarności WIELKICH rozmiarów
fot. K.DOBUSZYNSKI/REPORTER/East News

Trzy osoby z kierownictwa PKN Orlen SA zostały zatrzymane, w tym były prezes zarządu Jacek K. – informuje Prokuratura Krajowa. Wszystkie zatrzymane osoby podejrzewane są o dopuszczenie się przestępstwa niegospodarności w wielkich rozmiarach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Łodzi zostały we wtorek zatrzymane trzy osoby z kierownictwa PKN Orlen SA, w tym były prezes zarządu – Jacek K. [...] Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych, prokurator podejmie decyzję o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych” – poinformowała w komunikacie prokuratura.

Jak dodała, „zatrzymania to efekt wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi dotyczącego przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przestępstw karno-skarbowych”.

„Postępowanie zostało zainicjowane działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym przeprowadzoną w okresie od 17 stycznia do 28 grudnia 2017 r. kontrolą procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących rozporządzania mieniem, w zakresie umów na wybrane usługi zlecane przez Polski Koncern Naftowy Orlen SA” – podała dalej prokuratura.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA potwierdził zatrzymanie. Podał, że obok byłego prezesa zatrzymano dwóch byłych dyrektorów w spółce.

„Śledztwo dotyczy niegospodarności wielkich rozmiarów, PKN Orlen miał stracić wiele milionów złotych” – powiedział Brodowski w rozmowie z PAP.

Zaznaczył, że czynności z zatrzymanymi i przeszukania trwają. Po nich zatrzymani zostaną przewiezieni do Łodzi, gdzie mają usłyszeć prokuratorskie zarzuty. Z kolei zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik poinformował, że będą to zarzuty korupcyjne.

Jacek K. był szefem PKN Orlen od 2008 do 2015 roku.

RadioZET.pl/PAP/JŚ