Zamknij

Nielegalni imigranci zatrzymani na granicy. Przewoził ich Polak

Redakcja
05.09.2018 10:17
Straż Graniczna zatrzymała imigrantów z Azji oraz przewożącego ich Polaka

Strażnicy graniczni zatrzymali w środę na moście granicznym w Słubicach (województwo lubuskie) pięciu cudzoziemców pochodzenia azjatyckiego podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy. Wraz z nimi został zatrzymany 55-letni Polak, który usiłował przewieźć ich przez granicę.

Jak poinformował rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Rafał Potocki, powodem zatrzymania obcokrajowców był brak dokumentów uprawniających ich do pobytu w Polsce oraz usiłowanie nielegalnego przekroczenia granicy.

– Oświadczyli jedynie, że są obywatelami Wietnamu. Obecnie trwa sprawdzanie ich tożsamości. Grożą im zarzuty nielegalnego pobytu w naszym kraju i usiłowania przekroczenia granicy wbrew przepisom. W tym przypadku górny wymiar kary to trzy lata więzienia – powiedział Potocki.

Obecnie trwa ustalanie tożsamości zatrzymanych

Kierowca poszukiwany listem gończym

Do trzech lat pozbawienia wolności grozi także 55-letniemu mieszkańcowi Mazowsza, który przewoził autem imigrantów – trzech mężczyzn i dwie kobiety.

– Po sprawdzeniach okazało się, że kierowca jest poszukiwany listem gończym celem doprowadzenia go do najbliższego zakładu karnego lub aresztu śledczego – dodał rzecznik.

W rozmowie z portalem RadioZET.pl Potocki stwierdził, że najprawdopodobniej celem podróży zatrzymanych miały być Niemcy. Na razie Straż Graniczna oczekuje na przybycie tłumacza języka wietnamskiego, który ma pomóc w ustaleniu wieku oraz tożsamości imigrantów.

Jak również dowiedział się portal RadioZET.pl, zatrzymany Polak ścigany jest za wykroczenia finansowe.

Belgia. Nielegalni imigranci zaatakowali Polaków

W ciągu kilku tygodni lubuscy strażnicy graniczni kilka razy zatrzymywali w podobnych okolicznościach Wietnamczyków. Za każdym razem pomagali im mieszkańcy woj. mazowieckiego – byli kierowcami aut. Poprzednie zatrzymania miały miejsce w Świecku i Kostrzynie nad Odrą.

RadioZET/www.nadodrzanski.strazgraniczna.pl/PAP/interia/JZ