Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nielegalni imigranci szli pieszo przez Bieszczady. Zatrzymała ich Straż Graniczna

03.01.2019 14:53
xxx wiadomosci

Bieszczadzka Straż Graniczna zatrzymała w okolicach Krościenka k. Ustrzyk Górnych pięcioosobową grupę imigrantów z Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli granicę Polski z Ukrainą.

nielegalni imigranci w bieszczadach fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Nielegalni imigranci z Iraku to trzej mężczyźni i dwie kobiety w wieku od 19 do 33 lat - poinformowała w rozmowie z PAP rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor. Jak wyjaśnili, samolotem dostali się na Ukrainę, a później samochodem i pieszo w rejon granicy z Polską. Ich ostatecznym celem miała być Wielka Brytania. Za przerzut z Ukrainy do krajów UE każdy z cudzoziemców zapłacił po 1200 euro.

Grupę zatrzymano we wtorek 1 stycznia. Niedługo później inny patrol SG zatrzymał do kontroli samochód BMW na brytyjskich numerach rejestracyjnych. W pojeździe podróżowało dwóch obywateli Iraku w wieku 19 i 20 lat, którzy legalnie przebywali na terenie UE. Jak się okazało, to oni byli organizatorami przerzutu.

Bieszczadzka Straż Graniczna zatrzymała w okolicach Krościenka k. Ustrzyk Górnych pięcioosobową grupę imigrantów z Iraku. fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Imigranci przyznali się do popełnienia przestępstwa. Zostali przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach umowy readmisyjnej. Przez następne 3 lata nie będą mogli wjechać do krajów strefy Schengen. Zarzuty usłyszeli też organizatorzy procederu. Jeden z nich dobrowolnie poddał się karze 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Drugi nie przyznał się do winy, więc decyzję w jego sprawie podejmie sąd.

To pierwsze takie zdarzenie zanotowane w 2019 r. na podkarpackim odcinku granicy z Ukrainą. W ubiegłym roku strażnicy graniczni z Podkarpacia zatrzymali łącznie 148 nielegalnych imigrantów.

RadioZET.pl/PAP/Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej/MK

Oceń