Niemcy chcą zabrać zasiłki na polskie dzieci. Pobiera je 87 tys. osób

Redakcja
02.03.2017 19:36
Niemcy chcą zabrać zasiłki na polskie dzieci. Pobiera je 87 tys. osób
fot. Pixabay

Niemieckie władze wypłacają zasiłki dla 87 tysięcy dzieci, które mieszkają w Polsce. Berlin chce ograniczyć prawa do świadczeń dla dzieci obywateli Unii, którzy pracują w Niemczech.

Naciski na rząd, aby zrezygnował z pomysłu wywierają m.in. organizacje społeczne Arbeiterwohlfahrt (AWO) i Zukunftsforum Familie (ZFF). Planowane zmiany nie podobają się także Polakom pracującym za Odrą i trudno im się dziwić. To nasi rodacy są największą grupą obcokrajowców, która otrzymuje zasiłki.

Niemiecki rząd chce ograniczyć prawo do zasiłku na dziecko (Kindergeld) przede wszystkim tym obywatelom Unii Europejskiej, których dzieci pozostały w ojczyźnie. Organizacje społeczne protestują, tłumacząc, że pod tym względem nie powinno być różnic we wspólnocie.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Obecne prawo pozwala obywatelom UE pracującym legalnie w Niemczech pobierać zasiłek na dzieci, pod warunkiem, że to tam rozliczają fiskusa. Aby przepisy uległy zmianie konieczna jest zgoda Komisji Europejskiej. Poza Polakami, zasiłki chętnie pobierają Rumuni (15 tys. dzieci), Chorwaci (12 tys.) i Bułgarzy (5,5 tys.).

RadioZET.pl/Deutsche Welle/MaAl