Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wulkan Lacher See budzi się do życia. Ostatni raz wybuchł 13 tys. lat temu

13.02.2019 16:58
xxx wiadomosci

Wulkan Lacher See w Nadrenii-Palatynacie w zachodnich Niemczech budzi się do życia - ostrzega ''Deutsche Welle''. Najnowsze obserwacje geologów mówią o bąbelkach dwutlenku węgla na powierzchni wody oraz niewielkich trzęsieniach ziemi. 

Wulkan Lacher See budzi się do życia. Ostatni raz wybuchł 13 tys. lat temu fot. Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Laacher See to jezioro kalderowe w górach Eifel w Nadrenii-Palatynacie. Jest położone 37 km od Bonn i 22 km od Koblencji

Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce około 10 930 lat p.n.e. i trwała zaledwie kilka dni, pokrywając obszar na terenie doliny Renu 7-metrową warstwą pyłów i pumeksu. Po ostatniej erupcji stożek wulkanu zapadł się, pozostawiając pierścień kaldery, który z czasem wypełnił się wodą. Laacher See jest największym kraterem w Europie Środkowej.

Jak podaje ''Deutsche Welle'', w pobliżu południowo-wschodniego brzegu jeziora zaobserwowano wydobywające się spod powierzchni wody bąbelki dwutlenku węgla. Mieszkańcy okolicznych wiosek skarżą się również na niewielkie trzęsienia ziemi. 

- Nie spodziewamy się, że erupcja nastąpi natychmiast, a nawet w niedalekiej przyszłości. Nowe badania pokazują nam jednak, że trwa działalność, a także aktywność magmatyczna. I po raz pierwszy mamy na to dowód w postaci obserwowania sygnałów sejsmicznych. Więc wiemy, że to naprawdę się dzieje - mówi dr Torsten Dahm w rozmowie z Deutsche Welle.

Gdyby doszło do wybuchu wulkany, na powierzchnię ziemi wypłynęłoby ponad 7 km sześciennych lawy i kolejne kilkadziesiąt km sześciennych popiołów.

RadioZET.pl/Deutsche Welle/Onet/DG 

Oceń