Zamknij

Wulkan Lacher See budzi się do życia. Ostatni raz wybuchł 13 tys. lat temu

Redakcja
13.02.2019 16:58
Wulkan Lacher See budzi się do życia. Ostatni raz wybuchł 13 tys. lat temu
fot. Shutterstock

Wulkan Lacher See w Nadrenii-Palatynacie w zachodnich Niemczech budzi się do życia - ostrzega ''Deutsche Welle''. Najnowsze obserwacje geologów mówią o bąbelkach dwutlenku węgla na powierzchni wody oraz niewielkich trzęsieniach ziemi. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Laacher See to jezioro kalderowe w górach Eifel w Nadrenii-Palatynacie. Jest położone 37 km od Bonn i 22 km od Koblencji

Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce około 10 930 lat p.n.e. i trwała zaledwie kilka dni, pokrywając obszar na terenie doliny Renu 7-metrową warstwą pyłów i pumeksu. Po ostatniej erupcji stożek wulkanu zapadł się, pozostawiając pierścień kaldery, który z czasem wypełnił się wodą. Laacher See jest największym kraterem w Europie Środkowej.

Jak podaje ''Deutsche Welle'', w pobliżu południowo-wschodniego brzegu jeziora zaobserwowano wydobywające się spod powierzchni wody bąbelki dwutlenku węgla. Mieszkańcy okolicznych wiosek skarżą się również na niewielkie trzęsienia ziemi. 

- Nie spodziewamy się, że erupcja nastąpi natychmiast, a nawet w niedalekiej przyszłości. Nowe badania pokazują nam jednak, że trwa działalność, a także aktywność magmatyczna. I po raz pierwszy mamy na to dowód w postaci obserwowania sygnałów sejsmicznych. Więc wiemy, że to naprawdę się dzieje - mówi dr Torsten Dahm w rozmowie z Deutsche Welle.

Zobacz także

Gdyby doszło do wybuchu wulkany, na powierzchnię ziemi wypłynęłoby ponad 7 km sześciennych lawy i kolejne kilkadziesiąt km sześciennych popiołów.

RadioZET.pl/Deutsche Welle/Onet/DG