Zamknij

Niemieckie MSZ odpowiada posłowi ws. reparacji. "Przekazaliśmy znaczne środki"

PAP
19.02.2021 15:20
Niemieckie MSZ odpowiada posłowi ws. reparacji. "Przekazaliśmy znaczne środki"
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Reparacje wojenne można otrzymać tylko na drodze umowy między państwami, a nie roszczenia osób prywatnych - oświadczył minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas w odpowiedzi na zapytanie posła PiS Arkadiusza Mularczyka. Parlamentarzysta zwracał w nim uwagę, że Polacy „nie mają żadnej prawnej drogi” na uzyskanie odszkodowań od państwa niemieckiego. Maas zaznaczył, że o roszczenie może wnosić tylko państwo, a nie pojedynczy obywatele. 

  • Maas odpowiedział na pisemne pytanie wniesione przez Arkadiusza Mularczyka 
  • Mularczyk w pytaniu do szefa niemieckiej dyplomacji polski polityk zwrócił uwagę obywatele Polski "nie mają żadnej prawnej drogi - na gruncie prawa polskiego, niemieckiego czy międzynarodowego - dochodzenia roszczeń sądowych przeciwko państwu niemieckiemu"
  • "Czy nie uważa pan, że nowoczesne demokratyczne Niemcy powinny podejść do rozwiązania tego problemu w sposób uczciwy i zgodny z prawem?" - pytał Mularczyk
  • „System rekompensat jest skuteczny” – odpowiedział Maas

Reparacje wojenne nie mogą zostać udzielone obywatelom na gruncie prawa polskiego, niemieckiego ani międzynarodowego pomimo upływu ponad 80 lat od zakończenia II wojny światowej – twierdził  Mularczyk w zapytaniu, które skierował do niemieckiego MSZ. Resort właśnie odpowiedział. Jak twierdzi niemieckie MSZ, to dane państwo jest odpowiedzialne za przekazanie uzyskanego odszkodowania swoim obywatelom w odpowiedniej formie. Pojedynczy obywatele nie mogą sami ubiegać się o odszkodowania.

- Ten system rekompensat państwowych okazał się skuteczny. Umożliwił zawieranie trwałych i stabilnych porozumień pokojowych. Jeśli chodzi o drugą wojnę światową, kwestia reparacji, a tym samym również indywidualnego odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu i straty finansowe w konsekwencji wojny, została uregulowana zarówno prawnie, jak i politycznie - powiedział Maas.

Reparacje wojenne. Szef niemieckiego MSZ: "przekazaliśmy Polsce znaczne środki"

Szef niemieckiego MSZ dodał też, że jego kraj przekazał "znaczące środki na rzecz Polski z tytułu odszkodowań za niesprawiedliwości narodowosocjalistyczne”.

Precyzując, było to 2 mld euro. Na tę sumę składa się m.in. 140 mln marek niemieckich dla ofiar eksperymentów medycznych, 1,3 mld marek niemieckich za porozumienia w zakresie ubezpieczeń społecznych, 500 mln marek niemieckich dla Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, 15 mln euro jako wkład w świadczenia emerytalne wypłacane przez Jewish Claims Conference (JCC) oraz 979 mln euro wpłat Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość" dla byłych polskich robotników przymusowych.
Odpowiedź niemieckiego MSZ nie zadowoliła Mularczyka, który uważa, że sprawa wciąż nie została rozwiązana - Maas nie odpowiedział na kluczową część pytania dotyczącą prawa do ścieżki sądowej" – skomentował poseł  PiS w rozmowie z PAP.

RadioZET.pl/PAP