Zamknij

Niepełnosprawny nauczyciel okradziony. „Wynieśli sprzęt, dzięki któremu komunikuję się ze światem”

Redakcja
04.12.2018 14:02
Niepełnosprawny nauczyciel okradziony. „Wynieśli sprzęt, dzięki któremu komunikuję się ze światem”
fot. Shutterstock

Chorujący na nowotwór, niedowidzący nauczyciel poruszający się na wózku inwalidzkim został okradziony w mieszkaniu. Złodzieje zabrali między innymi specjalistyczne laptopy z oprogramowaniem dla ludzi z wadami wzroku. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniu sprawców.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sprawę opisała poznańska „Gazeta Wyborcza”. Poszkodowaną osobą jest Marek Suwezda – absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, nauczyciel, prowadzący również zajęcia dla seniorów. Jest też publicystą, pisze teksty traktujące o sytuacji osób niepełnosprawnych w naszym kraju.

Zobacz także

Mężczyzna uległ w przeszłości bardzo poważnemu wypadkowi samochodowemu. Porusza się na wózku inwalidzkim i choruje na raka.

„Okno na świat”

Do kradzieży doszło, gdy Marek Suwezda przebywał w domu. „Wynieśli sprzęt, dzięki któremu komunikuję się ze światem” – mówił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Zobacz także

Co zostało skradzione? Niestety sprzęty o bardzo wysokiej wartości. Przede wszystkim jednak złodzieje zabrali dwa laptopy wyposażone w specjalne oprogramowanie dla niedowidzących. Ich łączny koszt to 3,5 tysiąca złotych. Program, który zawiera syntezator mowy i powiększa litery w tekście, kosztuje cztery tysiące złotych. Jak podkreślał w rozmowie z dziennikarzami „Gazety Wyborczej” Marek Suwezda,  było to „jego okno na świat”.

Włamanie i kradzież

Mężczyzna opisał napad, który miał miejsce w nocy z 17 na 18 listopada.

„W nocy z 17 na 18 listopada miałem włamanie do domu. Jakie moje zdziwienie było, gdy koło północy dwóch chłopaczków takich na ucho 18-19 letnich, weszło do mnie do domu, otwierając drzwi kluczem, i zapaliwszy światło w korytarzyku, jeden powiedział,
- Tej patrz ale bogaty człowiek, tu mieszka? Jaka fajna pralka! Przydała by nam się taka.
Przebudziwszy się, powiedziałem:
- Panowie, te mieszkanie jest zajęte. Po co tu wchodzicie?
Na co chłopaczki weszły do pokoju gdzie leżałem już przebudzony, i ten który się wypowiadał o pralce podszedł do mnie, mówiąc:
- Cicho bądź, bo będzie bolało. Drugi z nich podszedł do krzesła, na którym leżał netbook 9calowy i zabrał go.
Na netbooku, na klapie od matrycy było serduszko świątecznej orkiestry naklejone bo kiedyś po koncercie z kurtki mi się odkleiło i przylepiłem je na tylną stronę matrycy.
Zaś ten który stał przy mnie spytał się jeszcze mnie
- Tej ziomek, a ty mnie znasz?
Odpowiedziałem zgodnie z prawdą, że nie. Mało kogo w ogóle tu znam, bo mieszkam tu od niedawna. - Ok to zawracamy. Zaczęli wychodzić ale w ostatniej chwili ten ziomek który stał przy mnie, wrzucił, podszedł do drugiego laptopa o dużej normalnej matrycy, szarpną za niego, wszystkie kable porozłączał a klapka wziął, mówiąc:
- To też bierzemy. Po czym wyszli, zamykając tylko na klamkę drzwi.” – tak brzmi treść wpisu przyjaciela Marka Suwezdy, który zamieścił notatkę w swoim wpisie na Facebooku.

Jak relacjonował poszkodowany, zaraz potem udał się do sąsiadów, by zawiadomić ich o włamaniu – podaje „Gazeta Wyborcza”. Zadzwonili na policję. Okazało się też, że napis na bloku – informujący o tym, że budynek jest monitorowany – nie jest zgodny z prawdą.

Policja wszczęła śledztwo, ale na razie nie udało się namierzyć sprawców.

Zobacz także

Można pomóc!

Poznańskiemu nauczycielowi można pomóc, wpłacając na przykład pieniądze na zbiórkę Fundacji Jeden Uniwersytet, przeznaczoną na jego rzecz.

Przelew można zrobić bezpośrednio na fundacyjne konto.

„Wpłat »DLA MARKA« można dokonywać na konto Fundacji nr 38 1090 1476 0000 0001 2304 7406 w Santander Bank Polska oraz podczas wydarzeń koncertowych jubileuszu Uniwersytetu Poznańskiego!” – napisano na stronie fundacji.

"Pomoc dla Marka" - kliknij tutaj i dowiedz się więcej!

RadioZET/poznan.wyborcza.pl/1uniwersytet.pl/JZ