Zamknij

Wyjazd na wakacje? Oddaj bilet na komunikację miejską i odzyskaj pieniądze. Sprawdzamy polskie miasta

Redakcja
27.06.2017 17:17
Wyjazd na wakacje? Oddaj bilet na komunikację miejską i odzyskaj pieniądze. Sprawdzamy polskie miasta
fot. Flickr

Lato w pełni, a to oznacza sezon urlopowy. Aktywni zawodowo Polacy (rzadko korzystający z samochodów) - oprócz wyboru miejsca na wakacje - mają w tym czasie jeszcze jeden dylemat. Użytkownicy komunikacji miejskiej głowią się, co zrobić z ważnym biletem, z którego (z przyczyn urlopowych) korzystać nie będą. Czy można uzyskać jakąś rekompensatę? Jak to działa w polskich miastach? RadioZET.pl postanowiło to sprawdzić.

Kwestie „zawieszenia” działania biletu długookresowego na czas urlopu reguluje Zarząd Transportu Miejskiego w danym mieście.

Wątpliwości i nieścisłości co do nomenklatury rozwiewa Igor Krajnow, kierownik Sekcji Komunikacji Medialnej i Społecznej z warszawskiego oddziału Zarządu Transportu Miejskiego. - Nie ma jednak mowy o „zawieszeniu”, a o zwrocie biletu za niewykorzystany okres. To rozwiązanie funkcjonuje od wielu lat. Zmieniło się jednak to, że do niedawna można było zwrotu dokonać tylko „na już”, a teraz zwrot może być dokonany z dowolnym wybranym dniem w trakcie ważności biletu – wyjaśnia Krajnow. Odsyła też do odpowiednich punktów w przepisach taryfowych.

wawa
fot. ZTM Warszawa

Zwrotom biletów jest poświęcony punkt 29. Zwrócić można bilety zarówno długookresowe, jak i te na krótki czas. Występują jednak pewne obostrzenia. Aktywowane bilety na długi okres trzeba oddać przed upływem terminu ich ważności. Pobierana jest wtedy opłata manipulacyjna w wysokości 20% wartości biletu.

Jak oblicza się kwotę do zwrotu? Kwotę uzyskaną po odjęciu opłaty manipulacyjnej dzieli się na liczbę dni, na które ważny jest bilet. Wynik trzeba pomnożyć przez liczbę dni do wykorzystania.

Można też zwrócić bilety krótkookresowe, z tym że one nie mogą być skasowane. Również pobierana jest wówczas opłata manipulacyjna.

Zwrot kosztów za niewykorzystany bilet możliwy jest także w Poznaniu. Opcja dotyczy biletów: normalnego, Metropolitalnego, ulgowego oraz Biletu Metropolitalnego z Ulgą. Na gotówkę możemy liczyć jedynie w czasie ważności biletu, nie później.

- W Poznaniu i gminach objętych porozumieniami transportowymi funkcjonuje system Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej (PEKA). Razem z nim (w 2014 roku) wprowadzono elastyczną ofertę, która umożliwia zakup biletu okresowego dopasowanego do potrzeb użytkownika. Pasażer ma możliwość zakupu biletu na sieć na okres od 14 do 366 dni oraz biletu trasowanego na okres od 14 do 90 dni. Oznacza to, że można kupić bilet okresowy na 30 dni, ale też np. na 19 dni lub na dowolną ich liczbę z wyżej podanego przedziału. To doskonałe rozwiązanie np. dla kogoś, kto w połowie miesiąca wyjeżdża na wakacje - wyjaśnia Agnieszka Smogulecka z Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

W celu otrzymania zwrotu należy się zgłosić do punktu obsługi pasażera i wypełnić tam wniosek.

Od wartości biletu odejmuje się koszty manipulacyjne w wysokości 10 proc. jego ceny w dniu zakupu.

Możliwość odzyskania części pieniędzy zainwestowanych w bilet mają też pasażerowie we Wrocławiu. Zasady określają zapisy o Urban Card (karcie miejskiej) w punkcie 14.

- Wytłumaczę te zasady na prostym przykładzie - mówi Małgorzata Szafran z biura prasowego.-  Jeżeli Jan Kowalski kupuje bilet za 30 złotych i po dwóch dniach nie chce już z niego korzystać, wówczas zwracamy pasażerowi wartość anulowanego biletu pomniejszoną o kwotę wykorzystanej części biletu - w tym wypadku 2 dni. Cena nominalna podzielona jest przez liczbę dni ważności biletu, pomnożona przez dni pozostałe do końca ważności biletu. Pobieramy też opłatę manipulacyjną w wysokości 20% całego biletu. U Kowalskiego wynosi ona 6zł. Zatem odzyska on 22 zł z 30 zapłaconych - tłumaczy.

wroclaw1
fot. Urban Card Wrocław

Również Krakowianie mogą planować urlopy w spokoju, bez obaw o przepadnięcie biletu na komunikację miejską. - Zwrotu biletu okresowego można dokonać we wszystkich Punktach Sprzedaży Biletów – informuje Marek Garncarczyk, rzecznik prasowy MPK w Krakowie. - W przypadku biletu miesięcznego, zwrot powinien nastąpić minimum 16 dni przed upływem końca ważności biletu (w przypadku biletu będącego wielokrotnością biletu miesięcznego i przysługującej zniżki minus 1% za każdy wykupiony miesiąc wcześniejszy zwrot biletu wiąże się z utratą tej zniżki) - precyzuje.

Możliwość ta została wprowadzona dzięki uchwale urzędników miejskich.

Nie wszędzie jest tak różowo

Inaczej jest w Gdańsku. Tam na ulgi bądź zwrot za niewykorzystane dni (np. ze względu na urlop) nie mamy co liczyć. Zbigniew Gołąb omawia w rozmowie z RadioZET.pl, na czym polegają prawne regulacje i przywołał przy tym odpowiednią podstawę prawną.

- Bilety okresowe nabyte przez pasażera nie podlegają zwrotowi lub wymianie w okresie ich ważności – oświadcza rzecznik. - Zasady te wynikają z uchwały nr XXXV/988/09 Rady Miasta Gdańska z dnia 23 kwietnia 2009 roku w sprawie ustalenia zasad taryfowych, cen za przejazdy środkami gminnego transportu zbiorowego oraz wysokości opłat dodatkowych i opłat manipulacyjnych, rozdział 2. Zasady taryfowe obowiązujące przy korzystaniu z przejazdów środkami gminnego drogowego transportu zbiorowego, paragraf 5 podpunkt 10 - dodaje.

Podobnie jest w Lublinie. Prawo nie przewidziało „furtki” dla urlopowiczów z biletami długookresowymi.

- W zasadach korzystania z biletów okresowych nie przewidziano możliwości zawieszenia biletu. Bilety okresowe kupuje się od dowolnego dnia, a - oprócz opcji na 30 dni - można zakupić również bilet na 10 dni, 90 dni i 120 dni, co ułatwia wcześniejsze zaplanowanie okresu urlopowego - wyjaśnia Monika Fisz, podinspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami w ZTM w Lublinie.

Co miasto, to inna praktyka. Wiele ZTM-ów oferuje swoim pasażerom możliwość uzyskania zwrotu za niewykorzystany bilet. W codziennym ferworze zajęć ciężko pogodzić i zaplanować kupno biletu razem z ewentualną datą wyjazdu. Wydziały komunikacyjne w poszczególnych miastach w Polsce traktują tę kwestię dość indywidualnie i ustalają w porozumieniu z ratuszem. Na stronach widnieją regulaminy, w których można znaleźć generalne wytyczne.

RadioZET.pl/KM