Zamknij

Praca w Polsce potaniała. Mamy 5 miejsce od końca w całej Unii

Redakcja
06.04.2017 22:18
Praca w Polsce potaniała. Mamy 5 miejsce od końca w całej Unii
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Wprawdzie stopa bezrobocia w Polsce jest najniższa od 25 lat, jednak w ciągu ostatnich trzech wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw rosło w tempie 3-5% rdr. Jak donosi portal Bankier.pl, to słaby wynik. Powodem tego może być fakt, że na polskim rynku pracy pojawiło się około milion obywateli Ukrainy gotowych na pracę za najniższą krajową.

Zagłosuj

Czy uważasz, że zarabiasz za mało?

Liczba głosów:

Z powodu napływu dużej liczby ludzi do pracy w Polsce, mówi się, że zaczyna u nas panować tzw. rynek pracownika, czyli sytuacja, gdy to głos pracowników zaczyna mieć większe znaczenie w kontekście zarobków i warunków pracy. Niestety realny wzrost wynagrodzeń rośnie w zbyt niskim tempie. - W warunkach łagodnej deflacji był to wynik całkiem przyzwoity. Ale już przy 2-procentowym ubytku siły nabywczej polskiego pieniądza (tzw. inflacja CPI) jest to rezultat po prostu słaby – czytamy w analizie serwisu Bankier.pl.

Europejski Urząd Statystyczny opublikował raport o jednostkowych kosztach pracy. Według niego koszty pracy w Polsce w 2016 roku spadły o 0,2 proc. i wyniosły równowartość 8,6 euro na godz. Wychodzi na to, że niższe koszty pracy w Unii są jedynie na Węgrzech, Łotwie, Litwie, Rumunii i Bułgarii. Zjawisko to może w najbliższych latach wpłynąć na to, że zwiększy się udział zagranicznych inwestycji w naszym kraju.

Eurostat

RadioZET.pl/Bankier.pl/Eurostat/strz