Zamknij

Niszczące nawałnice, zalania i szkody. Alert: RCB: "Bądźcie uważni i ostrożni"

05.08.2022 16:12

RCB wysyła SMS-owe alerty w związku z bardzo niebezpieczną pogodą, jaka ma wystąpić wieczorem i w nocy z 5 na 6 sierpnia. "Bądźcie uważni i ostrożni! - napisano na koncie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze.

alert rcb 5 sierpnia
fot. MAREK MALISZEWSKI /REPORTER

Do Polski nadciąga bardzo groźna pogoda, a jej kulminacja ma zgodnie z prognozami nastąpić wieczorem i w nocy z 5 na 6 sierpnia. RCB wysłało swój SMS-owy alert do mieszkańców kilku regionów.

"Uwaga! Wieczorem i w nocy (5/6.08) możliwe wystąpienie gwałtownych burz z gradem i silnego wiatru. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

IMGW
fot.

IMGW

Alerty dotyczą mieszkańców województw:

  • dolnośląskiego,
  • lubuskiego,
  • wielkopolskiego,
  • pomorskiego - powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, Gdańsk, gdański, Gdynia, Sopot, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, malborski, nowodworski, pucki, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski,
  • kujawsko-pomorskiego - powiaty: aleksandrowski, bydgoski, Bydgoszcz, chełmiński, golubsko-dobrzyński, Grudziądz, grudziądzki, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, sępoleński, świecki, Toruń, toruński, tucholski, wąbrzeski i żniński.

"Bądźcie uważni i ostrożni! - napisano na koncie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze. Porywy wiatru mogą osiągać 100 km/h, a opady 40 mm. Możliwy jest także grad.

FaniPogody.pl piszą z kolei o "niszczących nawałnicach, zalaniach i szkodach", jakie mogą pojawić się wraz z wieczorną zmianą pogody. "W godzinach późno popołudniowych i wieczornych, wzrośnie zagrożenie ze strony groźnych zjawisk pogodowych, gdy dojdzie do rozwoju gwałtownych burz. Przy obecności suchych warstw, mamy szanse na lokalne, ale bardzo silne uderzenia prądów zstępujących, które mogą przekraczać 80-110 km/h, powodując lokalne szkody" - alarmuje portal.

RadioZET.pl/ RCB/ FaniPogody