Zamknij

Ekolodzy chcą zablokować budowę rurociągu Nord Stream 2

Redakcja
06.06.2017 18:07
Ekolodzy chcą zablokować budowę rurociągu Nord Stream 2
fot. East News

Ogranizacje ekologiczne Greenpeace i Client Earth chcą zablokować budowę niekorzystnego dla Polski gazociągu Nord Stream 2. Ekolodzy próbują wymusić na fińskich władzach wydanie negatywnej decyzji w sprawie budowy.

Stanowisko Greenpeace Polska i obecnego rządu różni się w wielu aspektach, jednak w sprawie budowie gazociągu Nord Stream 2 mówią jednym głosem. Rząd twierdzi, że szkodzi on bezpieczeństwu energetycznemu i umacnia monopol Gazpromu w Europie. Ekolodzy z kolei argumentują tym, że rozbudowywanie gazociągu poważnie szkodzi przyrodzie i jest niezgodny z europejskim prawem i umowami międzynarodowymi.

Finowie zadecydują

Jak podaje portal Money.pl, w Finlandii trwają aktualnie społeczne konsultacje w sprawie oddziaływania gazociągu na środowisko inwestycji. Jeśli w wyniku rozmów fińskie władze nie wydadzą pozwolenia, gazociąg nie będzie mógł zostać położony w planowanym miejscu, co popsułoby plany Gazpromowi.

Ekologom nie podobają się działania Gazpromu. – Gazprom stosuje "taktykę salami". Całą potężną inwestycję dzieli na wiele małych odcinków, jak na plasterki. Później występuje o pozwolenia środowiskowe właśnie dla takich fragmentów. Przez to unika pokazywania całości inwestycji i informowania o jej całkowitym wpływie na środowisko – tłumaczy Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Gazociąg w pobliżu terenów Natura 2000

Rura z gazem ma przechodzić w pobliżu wielu miejsc objętych programem Natura 2000 w aż ośmiu krajach. – Nord Stream 2 ma mieć przepustowość 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Jeśli spalilibyśmy ten gaz, to otrzymalibyśmy 106 mld ton dwutlenku węgla. To tyle, co roczna emisja całych Czech. Nie można rozpatrywać oddziaływania na środowisko gazociągu, bez spojrzenia na niego całościowo – mówi dr Marcin Stoczkiewicz z organizacji Client Earth, która wielokrotnie krytykowała działania polskiego rządu za wspieranie energetyki opartej na węglu.

Strata dla Polski

Nord Stream 2 to projekt magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku. W tym samym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi.

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl/PolsatNews.pl/strz