ABW sporządziło tajną notatkę ws. Amber Gold. Ta na miesiąc utknęła w kancelarii Komorowskiego

Redakcja
09.11.2017 18:06
ABW sporządziło tajną notatkę ws. Amber Gold. Ta na miesiąc utknęła w kancelarii Komorowskiego
fot. East News

Tajna notatka ABW z 24 maja 2012 r. dot. Amber Gold na ponad miesiąc utknęła w kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego; szef jego kancelarii Jacek Michałowski zapoznał się z nią 3 lipca 2012 r., a Komorowski dopiero 3 sierpnia - wynika z informacji posiadanych przez sejmową komisję śledczą.

Te informacje jako "szokujące" ocenił w rozmowie z PAP członek komisji śledczej Jarosław Krajewski (PiS).

Chodzi o notatkę ówczesnego szefa ABW Krzysztofa Bondaryka wysłaną do kierownictwa państwa, m.in. prezydenta Komorowskiego, ówczesnego premier Donalda Tuska czy ministra finansów Jacka Rostowskiego. Była to informacja z art. 18 ustawy o ABW, czyli mogąca mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i międzynarodowej pozycji Rzeczypospolitej Polskiej. W piśmie poinformowano, że w ocenie ABW Amber Gold to piramida finansowa, a środki klientów wyprowadzane są do należących do spółki linii lotniczych OLT Express i że w najbliższych dniach ABW złoży zawiadomienie do prokuratury.

Z informacji uzyskanych przez komisję śledczą z Kancelarii Prezydenta wynika, że ówczesny szef Kancelarii zapoznał się z notatką 3 lipca, a prezydent Komorowski - 3 sierpnia 2012 r.

Zagłosuj

Czy uważasz, że komisja śledcza ws. Amber Gold wyjaśni sprawę?

Liczba głosów:

W piśmie wskazano też, że w Kancelarii Tajnej i Oddziale Kancelarii Tajnej KPRP nie ma dokumentów niejawnych potwierdzających podjęcie działań w sprawie notatki przez b. prezydenta.

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express, pod którą działały linie OLT Express Regional (z siedzibą w Gdańsku, wykonujące rejsowe połączenia krajowe) oraz OLT Express Poland (z siedzibą w Warszawie, które wykonywały czarterowe przewozy międzynarodowe). Linie OLT Express rozpoczęły działalność 1 kwietnia 2012 r.

RadioZET.pl/pap/maal