Zamknij

Ogromny pożar w Małopolsce. Działa sztab kryzysowy, premier reaguje

19.06.2021 21:50
Nowa Biała. Ogromny pożar na Podhalu
fot. PAP/Grzegorz Momot

Wojewódzki Sztab Kryzysowy przygotowuje pomoc dla mieszkańców poszkodowanych w pożarze we wsi Nowa Biała na Podhalu. Jesteśmy w stałym kontakcie i uruchomiliśmy śmigłowiec LPR, który udzieli niezbędnego wsparcia - podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Strażacy podali, że pożar został już opanowany. Dziewięć osób trafiło do szpitala.

Pożar w Nowej Białej wybuchł w sobotę po południu. Ogień szybko objął kilkadziesiąt zabudowań - 20 budynków mieszkalnych i 21 budynków gospodarczych. W akcję zaangażowanych było 400 strażaków. Przed godz. 22:00 Bogusław Szydło z Małopolskiej Straży Pożarnej przekazał, że pożar został opanowany. 

Dziewięć osób trafiło do szpitala. "Są to głównie osoby z lekkimi oparzeniami. Jedna osoba została zabrana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, ponieważ spadła z dachu i złamała kręgosłup - powiedział rzecznik nowotarskiej straży pożarnej Piotr Krygowski. Wsparcie dla mieszkańców obiecał premier Mateusz Morawiecki.

Nowa Biała. Ogromny pożar. Premier obiecuje pomoc

"Wiem, że Polska żyje teraz meczem naszej reprezentacji z Hiszpanią, ale toczymy także inną, chyba jeszcze trudniejszą walkę: o dobytek mieszkańców Nowej Białej na Podhalu" - napisał premier w sobotę na Facebooku. Jak dodał, "pożar zajął tam już 20 budynków mieszkalnych i sytuacja jest poważna".

"Wojewódzki Sztab Kryzysowy przygotowuje pomoc dla mieszkańców poszkodowanych w pożarze" - podkreślił Morawiecki. "Jesteśmy w stałym kontakcie i uruchomiliśmy już śmigłowiec LPR, który udzieli niezbędnego wsparcia. Na moje polecenie na miejsce udał się Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita. O sytuacji będziemy informować na bieżąco" - zaznaczył szef rządu.

Z ogniem walczyło 99 zastępów PSP i OSP z pięciu powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego, suskiego i krakowskiego; łącznie 400 strażaków. "Pożar nie został jeszcze opanowany. Sytuacja jest rozwojowa" – dodał Szydło. Informacja o pożarze dotarła do straży pożarnej o godzinie 18:20. Pożar szybko się rozprzestrzenia, ponieważ zabudowa wsi Nowa Biała jest zwarta i zgrupowana. Dodatkowo część budynków jest drewniana.

RadioZET.pl/PAP/Facebook/oprac. AK