Zamknij

Powstanie nowa Krajowa Rada Sądownictwa. Będzie całkowicie zależna od posłów

Redakcja
08.03.2017 06:50
Będzie nowa Krajowa Rada Sądownictwa. Będzie całkowicie zależna od posłów

Będzie nowa Krajowa Rada Sądownictwa. Projekt przepisów, które wprowadzą jej całkowitą zależność od posłów, przyjął wczoraj rząd.

Projekt przyjęto bez konsultacji i nie czekając na oficjalne uwagi środowiska prawniczego. Według sędziów ta reforma zmieni ustrój państwa. Zamiast Krajowej Rady Sądownictwa, a więc organu zapisanego w konstytucji, powstanie ciało złożone w większości z polityków, a sędziowie w niej zasiadający i tak będą przez nich wybierani.

Zdaniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, chodzi m.in. o przyspieszenie postępowań sądowych i sprawność organizacyjną. Projekt przewiduje m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów. Ich następców wybrałby Sejm. Wygaszeniu ulec miałaby także kadencja rzecznika dyscyplinarnego sądów. Ziobro zapowiedział we wtorek kolejne projekty: w sprawie Sądu Najwyższego i ustroju sądów powszechnych.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał we wtorek, że po szykowanej przez PiS reformie sądownictwa, polskie sądy będą bardziej obiektywne, bardziej sprawiedliwe, będą pracować szybciej i nie będą angażować się w spory polityczne.

Co więcej, miesiąc po wejściu w życie nowej ustawy, dotychczasowa rada przestanie istnieć. Zdaniem sędziów, jest to niezgodne z konstytucją, bo to ona określa, ze kadencja członków rady trwa cztery lata. Sędziowie dodają, że cały ten projekt przygotowany jest z błędami stylistycznymi, co podkreśla, że przygotowany został w pośpiechu.

Radio ZET/JOK/MaAl