Zamknij

Nowa flaga, godło i hymn Polski? Jest decyzja resortu Glińskiego

01.02.2022 13:11

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrezygnowało z procedowania ustawy o zmianach w herbie i fladze Polski – podaje "Rzeczpospolita". Resort Piotr Glińskiego nadal dąży do przestawienia zwrotek hymnu, czyli "Mazurka Dąbrowskiego". 

Flaga Polski, Godło
fot. Jakub Kaminski/East News

Projekt ustawy o symbolach państwowych miał wprowadzić wzorzec barw w obowiązujących standardach graficznych, uporządkować nazewnictwo symboli (m.in. przez wprowadzenie pojęcia herbu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej i Chorągwi Rzeczypospolitej), zwiększyć ochronę symboli państwowych (to np. przepisy dotyczące godnego postępowania z flagami zniszczonymi i wykorzystywania flag do umieszczania na nich napisów), a także wprowadzić kokardę narodową.

Nowa flaga, godło i hymn Polski? Jest decyzja MKiDN

Jak podaje "Rzeczpospolita", Ministerstwo Kultury odstąpiło od budzących kontrowersje pomysłów w nowej ustawie o symbolach. "Fachowcy sprzeciwili się propozycji uznania karmazynu za oficjalny odcień czerwieni. [...] Zastrzeżenia wzbudził też nowy wizerunek orła, w którym pozłocono nogi" – czytamy.

Resort kierowany przez ministra Piotra Glińskiego nie porzuca pomysłu zmian kolejności zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego". "Powrót do pierwotnego układu zwrotek jest zabiegiem mającym na celu przywrócenie logiki utworu " – tłumaczy MKiDN. W propozycji druga zwrotka hymnu zaczynałaby się od słów "Jak Czarniecki do Poznania".

Mazurka Dąbrowskiego, czyli "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", poeta Józef Wybicki napisał między 16 a 19 lipca 1797 roku podczas pobytu polskich legionistów w Reggio Emilia (w ówczesnej Republice Cisalpińskiej). Początkowo Mazurek Dąbrowskiego składał się z sześciu zwrotek, z których pierwsza zaczynała się od słów "Jeszcze Polska nie umarła", druga od "Jak Czarniecki do Poznania", trzecia od "Przejdziem Wisłę przejdziem Wartę". Najczęściej podaje się, że po raz pierwszy publicznie Mazurka Dąbrowskiego odśpiewano 20 lipca 1797 roku.

loader

RadioZET.pl/Rzeczpospolita