Zamknij

Nowa prognoza epidemii. "Bardzo krytyczny wzrost" i 20-30 tys. zakażeń dziennie

27.10.2021 14:40

Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska prognozuje, że w listopadzie dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 może sięgać 20-30 tys. "Bardzo krytyczny wzrost" zakażeń, według nowego modelu, przypada na okres po dniu Wszystkich Świętych. 

Karetki
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Czwarta fala zakażeń się rozpędza. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę (27 października) o 8361 nowych zakażeniach koronawirusem i 133 zgonach z powodu COVID-19. Tydzień temu resort zdrowia raportował o 5559 przypadkach wirusa SARS-CoV-2. 

Nowa prognoza epidemii. "Bardzo krytyczny wzrost" w listopadzie

Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, mazowiecka konsultant ds. chorób zakaźnych w rozmowie z portalem Gazeta.pl przedstawiła nowy model rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce. Ekspertka oceniła, że za dynamiczny wzrost zakażeń odpowiada wariant Delta koronawirusa, który wyróżnia się szybkim tempem transmisji. – Druga cecha jest kliniczna: krótki jest okres wylęgania i bardzo szybko od zakażenia dochodzi do rozwoju objawów chorobowych – dodała.

Jak wynika z prognozy zaprezentowanej przez specjalistkę ds. chorób zakaźnych, w okresie między 8 i 15 listopada odczujemy "bardzo krytyczny wzrost" liczby zakażeń. – I to może rzeczywiście się sprawdzi, jak będzie pospolite ruszenie na Wszystkich Świętych. [...] Te analizy podają nawet do 20-30 tys. zachorowań – wskazała dr Cholewińska-Szymańska.

Przypomnijmy, że pierwotne prognozy epidemiczne resortu zdrowia mówiły, że na koniec października średni, dzienny poziom nowych zakażeń będzie na poziomie 5 tys. przypadków. Natomiast pod koniec listopada prognozowana liczba zakażeń miała wynosić 7-15 tys., a pod koniec grudnia 7-12 tys. 

– Maseczki, dystans i dezynfekcja są - obok szczepień - realnym narzędziem walki z koronawirusem. Niestety poziom dyscypliny epidemicznej jest niewystarczający, co wpływa na przebieg kolejnej fali – mówił w środę na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

loader

RadioZET.pl/Gazeta.pl