Zamknij

Nowa ustawa abonamentowa. Ile zapłacimy za media narodowe?

Redakcja
08.03.2017 14:02
Gliński
fot. PAP

Najprawdopodobniej osiem złotych miesięcznie będziemy płacić za abonament radiowo-telewizyjny. Ministerstwo kultury skierowało do konsultacji odpowiedni projekt ustawy. Operatorzy telewizji kablowych będą przesyłać poczcie dane klientów, którzy mają płacić abonament.

Pomysłowi przekazywania danych sprzeciwiają się operatorzy kablówek, bo według nich to złamanie tajemnicy handlowej. Ministerstwo uspokaja i twierdzi, że będą to podstawowe dane klientów. Informacje dotyczące umowy z kablówką czy wysokość opłaty za telewizje czy internet ministerstwo nie interesuje.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Osoby, które nie posiadają telewizji kablowych, a oglądają telewizje przez pokojową antenę, będą musiały osobiście pójść na pocztę i podać swoje dane. Poczta wówczas ma zabezpieczyć bazę danych, aby nie doszło do wycieku. Eksperci zastanawiają się, czy przedstawiony pomysł jest możliwy do zrealizowania. Zastrzeżenia wysuwa Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, który stoi na straży naszych danych.

Zagłosuj

Czy płacisz abonament radiowo-telewizyjny?

Liczba głosów:

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, na której prezentowano projekt Gliński poinformował, że zostanie do niego wniesiona autopoprawka.

- Jest tam pewne nieporozumienie, to moja wina. Tam jest zapisane vacatio legis sześciomiesięczne. My przewidujemy, że będzie ono nieznacznie krótsze, myślę że może to być 1,5-2 miesiące. Tak aby ta mała ustawa abonamentową mogła jak najszybciej wejść w życie - wskazał wicepremier.

Gliński dodał, że nowe regulacje mogłyby najwcześniej wejść w życie w czerwcu a abonament będzie opłacany razem z PIT-em za 2017 rok.

RadioZET.pl/PAP/DG