Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nowe zasady udzielania kredytów hipotecznych. Co się zmieni?

28.03.2017 15:02
xxx wiadomosci

Wszyscy, którzy planują wziąć kredyt na mieszkanie, powinni przygotować się na sporo zmian w tej procedurze. W życie wchodzi nowa ustawa o kredycie hipotecznym. Banki nie mogą się jej nachwalić. 

Nowe zasady udzielania kredytów hipotecznych. Co się zmieni? fot. Pixabay

- W ustawie jest zapisany zakaz udzielania kredytów hipotecznych w walutach obcych. Wygrywa zatem zdrowa zasada, żeby zadłużać się w tej samej walucie, w której się zarabia. Ponadto łatwiej będzie spłacić kredyt przed czasem - banki nie będą już ustalały zasad takiej przedterminowej spłaty dowolnie - uważa Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Kolejna ważna zmiana dotyczy sprzedaży mieszkań, których właściciele nie są w stanie spłacić. Tu, za porozumieniem z bankiem, dłużnik będzie mógł sam sprzedać nieruchomość po cenie rynkowej.
Fakt, że nowe kredyty będą bezpieczniejsze dla klientów, niestety wiąże się z ryzykiem, że pożyczki staną się nieco droższe. 

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Ustawa jest już po poprawkach Senatu, jeśli prezydent nie będzie zwlekał z jej podpisaniem, nowe regulacje mogą wejść w życie już latem.

RadioZET.pl/mso, KM

Oceń