Zamknij

Nowacka: prawie 100 tys. podpisów poparcia dla liberalizacji prawa aborcyjnego

Redakcja
13.09.2017 19:56
Nowacka: prawie 100 tys. podpisów poparcia dla liberalizacji prawa aborcyjnego
fot. Archiwum RadioZET.pl

Prawie 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem liberalizującym prawo aborcyjne zebrał w całej Polsce Komitet "Ratujmy Kobiety 2017" – poinformowała w środę w Łodzi Barbara Nowacka, liderka stowarzyszenia Inicjatywa Polska, które walczy o respektowanie praw kobiet.

Celem Komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”, inicjatorów zbiórki podpisów jest propozycja, która przewiduje m.in. prawo do przerwania ciąży z przyczyn społecznych do 12 tygodnia i refundację antykoncepcji. To już druga tego typu inicjatywa promowana przez Barbarę Nowacką i jej stowarzyszenie.

Zbiórka trwa do 24 października

Tegoroczna zbiórka podpisów przebije zeszłoroczną pod względem ilości. – W tej chwili mamy prawie 100 tys. podpisów i czas na dalsze zbieranie do 24 października. Na pewno przekroczymy liczbę podpisów zebranych pod ubiegłorocznym projektem. Społeczeństwo bardzo się zmieniło przez ostatni rok. I kobiety i mężczyźni wiedzą, czym grozi kolejna próba zaostrzenia bardzo restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej i nie chcą, by takie przepisy były wprowadzone w Polsce – komentowała Nowacka.

Zagłosuj

Prawo aborcyjne w Polsce powinno się...

Liczba głosów:

Naprzeciw Komitetowi „Ratujmy Kobiety 2017” wyszedł komitet „#ZatrzymajAborcję”, którego autorzy chcą zaostrzenia prawa aborcyjnego. Ich zdaniem kobiety nie powinny móc przerywać ciążę nawet w przypadku ciężkich wad płodu. Zbiórka rozpoczęła się we wrześniu.

Przerywanie ciąży do 12 tygodnia

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz