Zamknij

Nowacka chce rozdziału państwa od kościoła. 40 tys. podpisów pod projektem już w Sejmie

Redakcja
27.02.2019 01:00
Nowacka chce rozdziału państwa od kościoła. 40 tys. podpisów pod projektem już w Sejmie
fot. Facebook:InicjatywaPolska

Inicjatywa Polska zebrała ponad 40 tys. podpisów pod projektem ustawy o świeckości państwa; trafią one do Kancelarii Sejmu – poinformowała w środę liderka stowarzyszenia Barbara Nowacka. Jak podkreśliła, widzi w tym „źródło finansowania” m.in. podwyżek dla nauczycieli.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Podczas środowej konferencji prasowej przed Sejmem Barbara Nowacka przypomniała, że 6 stycznia br. Inicjatywa Polska ogłosiła swoją „pierwszą akcję dotyczącą świeckości państwa”, gdy jej stowarzyszenie zaprezentowało projekt ustawy w tej sprawie.

Zobacz także

Zwróciła uwagę na cztery główne propozycje projektu: zniesienie finansowania religii w szkołach, organizowanie tych lekcji jako pierwszych lub ostatnich godzin lekcyjnych, zniesienie opłacania z budżetu państwa składek zdrowotnych i ubezpieczenia społecznego, które „państwo płaci za księży”, oraz likwidację Funduszu Kościelnego.

– Nie ma żadnej przestrzeni, żeby wykonywać większe gesty (wobec Kościoła), niż potrzeba, szczególnie w takiej sytuacji budżetowej, w jakiej dzisiaj jest nasze państwo, gdzie nie ma pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli albo dla osób z niepełnosprawnościami – podkreśliła Nowacka. „A tutaj widzimy bardzo dobre źródło finansowania, z którego, jak wiemy, rodzice i w ogóle społeczeństwo pewno by się ucieszyło” – dodała.

Według Nowackiej „temat, jak uregulować stosunki państwo-Kościół, stał się tematem wiodącym w styczniu”, a projekt ustawy jest zgodny „ze wszelkim obowiązującym dzisiaj prawem, w tym z konkordatem”.

Zobacz także

Nowacka poinformowała, że pod projektem „bardzo szybko” zebrano ponad 40 tys. podpisów, które w środę zostaną złożone w biurze petycji Kancelarii Sejmu. „Teraz poczekamy na to, co powie sejmowa komisja ds. petycji, w jaki sposób będzie procedować” – dodała.

40 tys. podpisów pod projektem ustawy o świeckości państwa

– Wiemy, że w międzyczasie wiele dyskusji przetoczyło się w sferze publicznej na temat rozdziału Kościoła od państwa. Cieszymy się, że udało nam się ten temat wywołać i będziemy również wspierać wszelkie inne inicjatywy dotyczące podobnych rozwiązań prawnych – zadeklarowała Nowacka.

6 stycznia Nowacka poinformowała, że do 20 lutego zbierane będą podpisy pod petycją w sprawie proponowanego projektu ustawy, która zostanie złożona w Sejmie. Jak dodała, jeśli sejmowa komisja ds. petycji nie rozpatrzy wniosku Inicjatywy Polskiej, to „ruszy projekt obywatelski”.

RadioZET.pl/PAP/BM