Zamknij

Polska będzie mieć nowe godło. Prześwity w koronie i więcej złota

Redakcja
26.10.2018 11:31
Godło Polski
fot. East News/STANISLAW KOWALCZUK

Aleksander Bąk, twórca grafiki użytkowej z Poznania, ma stworzyć załączniki graficzne do ustawy o symbolach państwowych, czyli w praktyce narysować polskie godło w kilku wersjach – podaje w piątek „Rzeczpospolita”. Jak będzie wyglądać nowe godło Polski? 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nowe załączniki według resortu kultury „mają na celu dostosowanie wzorów symboli (godła i barw) do aktualnych technologii” – przypomina dziennik.

Nowe godło Polski

Z informacji gazety wynika, że artysta na stworzyć elektroniczną wersję przestrzenną godła. Czyli w praktyce plik z obecnie obowiązującym rysunkiem, który będzie można powiększać i pomniejszać.

Powstać mają też nowe oficjalne wersje godła: płaska (czyli bez cieniowania, charakterystycznego dla rysunku) oraz czarno-biała obrysowa. Artysta ma na nowo określić współrzędne barw narodowych pod kątem nadruku na różnych materiałach – czytamy w dzienniku.

Zobacz także

W swoich pracach autor bazuje oczywiście na obowiązującym wzorze z 1927 roku Zygmunta Kamińskiego. Nie oznacza to jednak, że nie wprowadzi zmian. Skrzydła orła, które teraz nie są identyczne, mają być lustrzanymi odbiciami. Korona dostanie prześwity, a złote mają stać się całe nogi orła aż do kolan, a nie tylko szpony jak teraz – podaje „Rz”. 

RadioZET.pl/PAP/DG