Zamknij

Współpracownik o. Rydzyka chce zmienić godło Polski. Wskazuje jeden szczegół

Redakcja
29.10.2018 14:13
Godło Polski
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER/East News Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Rozpoczely-sie-w-KRS-przesluchania-kandydatow-do-Sadu-Najwyzszego

Były poseł PiS Andrzej Jaworski, a obecnie najbliższy współpracownik o.Tadeusza Rydzyka chce zmienić polskie godło. Chodzi o koronę orła, na której miałby znaleźć się... krzyż. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W Polsce rozgorzała dyskusja na temat zmian w godle Polski. Jak pisaliśmy na radiozet.pl, Aleksander Bąk, twórca grafiki użytkowej z Poznania, ma stworzyć załączniki graficzne do ustawy o symbolach państwowych, czyli w praktyce narysować polskie godło w kilku wersjach. 

W swoich pracach autor bazuje na obowiązującym wzorze z 1927 roku Zygmunta Kamińskiego. Nie oznacza to jednak, że nie wprowadzi zmian. Skrzydła orła, które teraz nie są identyczne, mają być lustrzanymi odbiciami. Korona dostanie prześwity, a złote mają stać się całe nogi orła aż do kolan, a nie tylko szpony jak teraz. 

Nowe godło Polski 

Z propozycją zmian w wizerunku orła białego w koronie w czerwonym polu wyszedł Andrzej Jaworski. To były poseł Prawa i Sprawiedliwości, który został zawieszony w prawach członka partii po osobistym wniosku Jarosława Kaczyńskiego. Były poseł PiS to również współpracownik ojca Rydzyka i blisko sympatyk środowisk związanych z Radiem Maryja. Jaworski na Twitterze zaproponował umieszczenie krzyża na koronie orła. 

Zobacz także

„Skoro rozpoczęły się prace nad zmianami w godle Polski, to myślę, że w 100-lecie odzyskania niepodległości czas powrócić Krzyż na koronę” – napisał. 

– W stulecie odzyskania niepodległości musimy zwrócić uwagę także na to, co jest bardzo istotne dla naszego życia czy wartości. Przywrócenie zamkniętej korony uwieńczone krzyżem może być naszym społecznym wkładem w uczczenie tej rocznicy – komentuje w rozmowie z Wirtualną Polską Andrzej Jaworski.

Były poseł PiS uważa, że korona z krzyżem miałaby symbolizować suwerenność państwa polskiego. 

RadioZET.pl/wp.pl/DG