Zamknij

Nowe incydenty na granicy. „Próby destabilizowania Polski”

09.05.2022 12:13
samochód Straży Granicznej blisko granicy z Ukrainą
fot. Straż Graniczna

- Reżim Łukaszenki kontynuuje próby destabilizowania Polski - stwierdził rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. To komentarz do raportu Straży Granicznej o wydarzeniach na granicy z Białorusią z 8 maja.

Wojna w Ukrainie była poprzedzona działaniami mającymi działać destabilizująco na sąsiednie kraje, które mogłyby udzielić zaatakowanym pomocy. Fale emigrantów z Afryki próbujących przedostać się do Polski zostało określone przez polskie służby jako atak hybrydowy, mający być może zniechęcić do przyjmowania uchodźców z Ukrainy.

Działania Białorusi straciły znacznie na intensywności, nie ma jednak dnia ani nocy, żeby pogranicznicy nie wykrywali prób nielegalnego przekroczenia granicy. - Mińsk tę operację prowadzi działając na rzecz Rosji – stwierdził Żaryn.

Białoruskie służby pomagają w atakach na polską granicę. „Operacja hybrydowa”

- W maju Straż Graniczna odnotowała 380 prób nielegalnego wdarcia się do Polski z terenu Białorusi. Cudzoziemcy atakujący granicę są wspierani przez służby białoruskie – podsumował wydarzenia na granicy Stanisław Żaryn.

Straż Graniczna podała, że w maju na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się 24 cudzoziemców, między innymi z Tunezji, Algierii i Somalii. Od początku roku takich prób wykryto już niemal 5000.

Żaryn dodał, że w stronę polskich patroli lecą kamienie, petardy i inne niebezpieczne przedmioty. Kilkukrotnie doszło do uszkodzenia infrastruktury po polskiej stronie, ucierpiały także maszyny służące do budowy granicznego ogrodzenia.

- Operacja hybrydowa przeciwko Polsce trwa. Reżim Łukaszenki kontynuuje próby destabilizowania Polski – stwierdził rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

- Te działania to element agresywnej polityki wobec Zachodu. Mińsk tę operację prowadzi działając na rzecz Rosji – skonkludował Żaryn.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo:

C