Zamknij

Napięta sytuacja po białoruskiej stronie. Kolejna noc migrantów w centrum logistycznym

18.11.2021 23:17
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej
fot. MAXIM GUCHEK/AFP/East News

Trwa kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla niemieckiego ''Bilda'' podkreślał, że mimo zamieszek i wielu prób forsowania granicy, sytuacja pozostaje pod kontrolą, choć ''staje się coraz groźniejsza''. W ciągu ostatniej doby doszło do kolejnych incydentów i prób przekroczenia granicy przez duże grupy cudzoziemców. Jak informuje SG, jedna z nich liczyła około pół tysiąca osób. 

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej na żywo

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa od ubiegłego poniedziałku. Obecnie na wschodniej granicy Polski jest ponad 15 tys. żołnierzy, straż graniczna i policja. – Migranci są wykorzystywani przez Białoruś jako broń. A celem są Niemcy, Francja, Holandia. Więc broniąc polskiej granicy, bronimy całej Europy – powiedział dziennikowi ''Bild'' Mateusz Morawiecki. Premier wyraził nadzieję, że pomimo wielu wyraźnych prowokacji ze strony białoruskich służb, nie posuną się one ''o krok za daleko''. 

– Łukaszenka i Putin wyraźnie realizują strategię wywołania niepokoju i destabilizacji Zachodu. Nie wiemy, co jeszcze zamierzają. Możliwe, że kryzys na granicy ma na celu odwrócenie uwagi od nowych ataków militarnych, które Putin przygotowuje na Ukrainie – dodał premier.

– Obserwujemy co się dzieje na granicy Polski z Białorusią, analizujemy informacje operacyjne, reagujemy na zagrożenia i jesteśmy przygotowani na szereg scenariuszy – powiedział rzecznik 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka mjr Przemysław Lipczyński.

RadioZET.pl

C