Masz psa? UWAGA: Rząd wprowadza nowe kary

Redakcja
24.05.2018 16:51
Pies
fot. Pixabay

Ograniczenie wolności i grzywna do 5000 zł będą groziły właścicielowi psa, który stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi. Takie m.in. zapisy zawiera nowelizacja kodeksu wykroczeń przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Propozycje przepisów wprowadzających surowe kary za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt zostały przyjęte przez rząd. Teraz zajmie się nimi parlament – poinformował w czwartek resort sprawiedliwości.

Proponowane regulacje przewidują karę ograniczenia wolności i wyższą niż obecnie grzywnę. Osoby, które nie zachowują środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, mogą zostać ukarane 1000-złotową grzywną. Dzisiaj grozi za to grzywna 250 zł.

Jeszcze wyższa kara będzie groziła za niedopilnowanie zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka. Jeżeli właściciel lub opiekun trzyma groźnego psa na nieogrodzonej posesji, pozostawia go bez opieki w miejscu publicznym lub puszcza wolno podczas spacerów i w ten sposób sprowadza zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi, może zostać ukarany ograniczeniem wolności, a nawet grzywną do 5000 zł.

Zobacz także

Resort zwrócił uwagę, że przepis ten obejmuje zagrożenia, które mogą spowodować wszystkie psy, bez względu na to, czy znajdują się w wykazie groźnych ras.

Projekt zawiera także katalog kar dla osób, które:

  • przez drażnienie lub płoszenie doprowadzą zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne (grzywna do 1000 zł i kara ograniczenia wolności) 
  • szczują psem (grzywna do 5000 zł oraz ograniczenie wolności)

Ministerstwo uważa, że sankcje dla nieodpowiedzialnych opiekunów zwierząt należy wyraźnie zwiększyć, ponieważ zbyt często dochodzi w Polsce do ataków na ludzi przez zwierzęta pozostawione bez właściwego dozoru. W ocenie resortu brak odpowiedniej reakcji karnej powoduje poważne zagrożenie i nie chroni dostatecznie obywateli.

RadioZET.pl/PAP/DG