Zamknij

Nowe miasta w Polsce od 2020? MSWiA rozpatruje pięć wniosków

09.07.2019 11:09
Nowe miasta w Polsce od 2020? MSWiA rozpatruje pięć wniosków
fot. Shutterstock

W 2019 roku do MSWiA wpłynęło pięć wniosków w sprawie nadania statusu miasta – informuje TVN24BiS. Oznacza to, że już za pół roku na mapie Polski mogą pojawić się zupełnie nowe miasta. W ministerstwie obecnie trwa analiza wszystkich wniosków w sprawie zmian w podziale terytorialnym.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku. Ostateczną decyzję w sprawie proponowanych zmian w podziale terytorialnym państwa podejmie Rada Ministrów.

Do MSWiA w 2019 roku wpłynęło w tej sprawie pięć wniosków.

PiS obiecał nowe województwo. ''Do końca kadencji''. Prezydent miasta: zostaliśmy wykorzystani

Pierwszy dotyczy miejscowości Piątek w województwie łódzkim w powiecie łęczyckim. Znajduje się tam pomnik symbolizujący geometryczny środek Polski. Piątek posiadał już prawa miejsce, ale stracił je w XIX wieku.

O nadania praw miejskich walczy także Lututów, znajdujący się również w województwie łódzkim, w powiecie wieruszowskim. Miejscowość w przeszłości nazywała się Lutów i była średniowieczną osadą szlachecką w Ziemi Wieluńskiej.

O status miasta ubiegają się także: Czerwińsk nad Wisłą w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim, Skarbimierz-Osiedle w województwie opolskim oraz Klimontów w województwie świętokrzyskim.

Nowe miasta w Polsce

Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta pojawiają się każdego roku.

W Polsce powstanie 5 nowych miast 

W 2019 roku na administracyjnej mapie Polski pojawiło się 10 nowych miast.

RadioZET.pl/TVN24BiS