Zamknij

Nowe mutacje koronawirusa w Polsce. "Musimy podejmować bezwzględne działania"

12.05.2021 08:54
Szpital
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Koronawirus wciąż mutuje. Zadaniem Zespołu do spraw badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2 jest monitorowanie sytuacji epidemiologicznej w Polsce - powiedział przewodniczący Zespołu, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W Polsce, oprócz mutacji brytyjskiej, mamy mutacje: indyjską, południowoafrykańską i brazylijską. Nowe mutacje pojawiają się i mogą pojawiać się następne. Wbrew wcześniejszym zapewnieniom naukowców, koronawirus miał mutować wolno, ale jest inaczej - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W Sosnowcu, naukowcy z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum stwierdzili w populacji województwa śląskiego obecność 11 wariantów wirusa SARS-CoV-2, w tym dwa uznawane obecnie za tzw. warianty alarmowe. Obok najpopularniejszego obecnie w Polsce wariantu brytyjskiego B.1.1.7, w trzech przebadanych próbkach stwierdzili obecność wariantu brazylijskiego (P.1). Ministerstwo Zdrowia podało w ubiegłym tygodniu informację, że w Katowicach obecny jest także wariant indyjski B.1.617, którym zakażone są zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty.

Nowe mutacje koronawirusa w Polsce. "Musimy podejmować bezwzględne działania"

Powołanie Zespołu ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2 przez ministra zdrowia ma na celu kontrolowanie sytuacji epidemiologicznej w zakresie Covid-19 i prowadzenie molekularnego nadzoru epidemiologicznego nad koronawirusem w Polsce.

- Nadzór działa na terenie całego kraju. Opiera się na ścisłej współpracy między laboratoriami, które otrzymują wyselekcjonowane próbki do zbadania określonych wariantów mutacji. Próbki potwierdzane w polskich laboratoriach wysyłane są do weryfikacji w laboratoriach w Europie - powiedział wiceminister Kraska.

Takie działania pozwolą na szybkie powiadamianie stacji epidemiologicznych o wynikach badań, co umożliwi ograniczenie i izolację ognisk zakażenia

WALDEMAR KRASKA

Rolą Zespołu jest także proponowanie rozwiązań legislacyjnych w zakresie usprawnienia funkcjonowania molekularnego nadzoru epidemiologicznego nad Covid-19. - Musimy podejmować bezwzględne działania na rzecz bezpieczeństwa populacji i mieć do tego narzędzia, aby wykryte nowe mutacje móc izolować - podkreślił wiceminister zdrowia. 

W skład Zespołu, powołanego przez ministra zdrowia wchodzą m.in. dyrektor w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny Grzegorz Juszczyk, zastępca dyrektora do spraw bezpieczeństwa epidemiologicznego i środowiskowego w NIZP – PZH Rafał Gierczyński oraz kierownik Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru w NIZP-PZH Małgorzata Sadkowska-Todys, pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego, Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka oraz dyrektor Departamentu Przeciwepidemicznego i Ochrony Sanitarnej Granic w Głównym Inspektoracie Sanitarnym Anna Baumann-Popczyk, a także Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego płk Tadeusz Nierebiński.

- Taki skład zespołu pozwoli na podjęcie konkretnych działań - nie tylko na stwierdzenie, że dany wariant wirusa SARSCoV-2 w Polsce się pojawił, ale też na szybkie ograniczenie jego przemieszczania się i rozprzestrzenianie - powiedział przewodniczący Zespołu. Zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2 zostało opublikowane w poniedziałek.

RadioZET.pl/PAP