Zamknij

Nowe obostrzenia? MZ chce wzmocnić egzekwowanie restrykcji

Magdalena Kulej
04.10.2021 10:30
Rzecznik MZ i minister zdrowia
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Nowe obostrzenia na razie nie są jeszcze rozważane, ale rozważane jest "dokładniejsze i skuteczniejsze" egzekwowanie obostrzeń już w Polsce obowiązujących - zapowiedział w poniedziałek o poranku na antenie TVN24 rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

Ministerstwo Zdrowia, jak mówił Wojciech Andrusiewicz, chce dokładniej egzekwować takie obostrzenia jak np. zasłanianie ust i nosa. Chodzi tu m.in. o maseczki w komunikacji miejskiej.

Nowe obostrzenia na październik? Jeszcze nie teraz

O "pewnych działaniach egzekucyjnych" zamiast nowych restrykcji wspominał już kilka dni wcześniej sam minister zdrowia Adam Niedzielski. - Jeżeli chodzi o podejście lokalne, to tutaj, jeżeli będziemy widzieli jakieś takie sygnały, że sytuacja jest bardzo krytyczna, to wtedy na poziomie powiatowym możemy ewentualnie rozważać pewne działania egzekucyjne - mówię o tym, żeby była zwiększona liczba patroli, zwiększone egzekwowanie tych obowiązków, które w tej chwili obowiązują i na razie na tym się zatrzymujemy - podkreślał szef MZ.

Jeszcze w sierpniu Niedzielski przekonywał, że w sytuacji przekroczenia 1000 przypadków zakażeń koronawirusem dziennie, rząd zacznie zastanawiać się nad wprowadzaniem obostrzeń. - Na początek w regionach z najniższą liczbą szczepień - tłumaczył. Potem stwierdził jednak, że "mimo że przekraczamy taką bardziej statystyczną granicę, czyli te 1000 zakażeń dziennie, to nie jest jeszcze moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach, tym bardziej o lockdownach".

Przypomnijmy, że pod koniec września rząd kolejnym rozporządzeniem przedłużył obowiązujące obostrzenia do 31 października. W rozporządzeniu znalazły się jednak drobne zmiany, bo wprowadzono m.in. regulacje dotyczące wydawania unijnego certyfikatu covidowego.

RadioZET.pl/TVN24