Zamknij

Nowe obostrzenia dla niezaszczepionych? Niedzielski wymienił pięć województw

30.07.2021 08:36
Adam Niedzielski
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem może wzrosnąć do 15 tys. przypadków na koniec września lub na początku października - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef MZ w rozmowie z ''Faktem'' wskazał pięć województw, w których ''prawdopodobieństwo wprowadzenia nowych obostrzeń jest większe niż w pozostałych regionach".

Adam Niedzielski pytany, czy w Polsce - tak jak we Francji - będą wprowadzone zasady, że tylko osoby zaszczepione będą mogły korzystać m.in. z kin i restauracji, podkreślił, że takie zapisy z jednej strony powodują zwiększenie liczby szczepiących się, ale z drugiej budzą duże emocje i niezadowolenie społeczne. - Zastanawiamy się więc, czy forsowanie pewnych rozwiązań, które zwiększają presję na społeczeństwo, nie będzie mniej skuteczne - powiedział.

Niedzielski o czarnym scenariuszu: 15 tys. zakażeń dziennie na koniec września

Szef resortu zdrowia dopytywany, jakie scenariusze przebiegu czwartej fali koronawirusa "leżą na stole", powiedział: "Spodziewamy się, że w połowie sierpnia nastąpi pewne przyspieszenie zakażeń. Najbardziej czarny scenariusz mówi, że będziemy mieli 15 tys. zakażeń dziennie na koniec września lub na początku października. Te optymistyczne mówią o tysiącu, czyli o braku wyraźnej fali. To, który scenariusz się ziści, będzie zależało od tego, ile osób zostanie zaszczepionych".

Pytany, czy w regionach będą takie same obostrzenia dla zaszczepionych i niezaszczepionych, Niedzielski stwierdził, że w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim "zdecydowanie to prawdopodobieństwo wprowadzenia obostrzeń jest większe niż w pozostałych regionach".

Na pytanie, czy są inne plany, Niedzielski odpowiedział: "Myślimy o takim projekcie, gdzie firmy, które wykażą, że mają zaszczepionych pracowników, zwłaszcza tych mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń".

RadioZET.pl/PAP