Zamknij

Nowe obostrzenia i lokalny lockdown? "Bliżej dwóch, trzech tygodni"

26.10.2021 09:36
COVID-19
fot. Mateusz Grochocki/East News

Lokalne obostrzenia w powiatach to najbardziej prawdopodobny scenariusz powrotu restrykcji w związku z rozwojem czwartej fali COVID-19 – zapowiedział na antenie TVN24 prof. Andrzej Horban. Szef Rady Medycznej przy premierze zdradził, że decyzje w tej sprawie mogą zapaść na przestrzeni trzech tygodni. 

Czwarta fala pandemii COVID-19 przybiera na sile. Przedstawiciele resortu zdrowia pytani o nowe obostrzenia, odpowiadają, że rząd decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjął. – Naszą intencją nie jest wprowadzanie kolejnego lockdownu. Decyzje będą zapadać na początku listopada – mówił w poniedziałek minister Adam Niedzielski. 

Lockdown w powiatach? "Bliżej dwóch, trzech tygodni"

Prof. Andrzej Horban zapytany w "Rozmowie Piaseckiego" na antenie TVN24, czy Ministerstwo Zdrowia powinno zacząć zaostrzać obostrzenia, stwierdził, że istnieje pewnego rodzaju różnica między tym, co wyobrażają sobie lekarze i epidemiolodzy, a tym, co robi rząd. 

– Na razie jesteśmy chętni zaostrzyć działania w kierunku przestrzegania podstawowych zasad – powiedział główny doradca premiera Mateusza Morawieckiego ds. COVID-19. Jak dodał, wcześniej czy później na terenach, gdzie jest dużo zachorowań, będzie musiało dojść do zdecydowanych działań. 

Szef Rady Medycznej ostrzegł, że wielkimi krokami zbliża się widmo wprowadzania lokalnych lockdownów. – Bliżej dwóch, trzech tygodni na terenach, na których jest dużo osób niezaszczepionych – powiedział w rozmowie z Konradem Piaseckim. 

Ekspert pytany, dlaczego politycy nie zdecydowali się jeszcze na odważniejsze ruchy ws. epidemii odparł, że jest problem mentalności części ludzi, którzy mienią się być politykami. – Coś co się nazywa ''sanitaryzm'' jest w każdej partii politycznej. Liczba osób, dotkniętych tą przypadłością nie zależy od opcji politycznej. Część ludzi, która tworzy prawo, posłów, jest po drugiej stronie mówiąc ''nie szczepmy się" – dodał.

Jego zdaniem problem leży po stronie części posłów, a nie po stronie elektoratu. – Jeżeli jest głosowanie i nie ma dyscypliny partyjnej to w tym momencie każdy głosuje tak, jak mu w duszy gra – wskazał. Prof. Horban wyraził też nadzieję, że premier Morawiecki "policzy szable i będzie potrzeba wprowadzenia bardziej zdecydowanych działań". Jego zdaniem odważne decyzje powinny zostać podjęte już, bo – jak podkreślił – kolejna fala epidemii się rozpędza. 

RadioZET.pl/TVN24

C