Zamknij

Nowe obostrzenia jeszcze w październiku? "Wrócimy do stref żółtych i czerwonych"

20.10.2021 10:28
Prof. Andrzej Horban
fot. Piotr Molecki/East News

Wprowadzenie nowych obostrzeń – w tym ponownego podziału Polski na strefy czerwone, żółte i zielone – będzie rekomendował rządowi doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. – To jest rzecz arbitralna – podkreślił w rozmowie z ''Wirtualną Polską''. 

Nowe obostrzenia nie zostały wprowadzone przez rząd mimo rosnącej od kilku tygodni  czwartej fali zakażeń koronawirusem. – Najgorsza sytuacja epidemiczna panuje w województwie podlaskim i lubelskim, ale na razie nie ma planów, by wprowadzać tam dodatkowe restrykcje – mówił we wtorek wiceszef MZ Waldemar Kraska. 

Nowe obostrzenia? "Wrócimy do stref żółtych i czerwonych"

Prof. Andrzej Horban w rozmowie z ''Wirtualną Polską'' zapowiedział, że możliwy jest scenariusz ponownego podziału kraju na strefy. – Wrócimy w tym momencie do stref żółtych i czerwonych – powiedział w programie ''Newsroom''. Jak dodał, obostrzenia miałyby wrócić w regionach, w których liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekracza określoną liczbę. 

– To jest rzecz arbitralna. Takiego typu zalecenia powinny być już dawno wprowadzone w życie – stwierdził główny doradca premiera ds. COVID-19. – W czwartek w Ministerstwie Zdrowia jest sztab kryzysowy i właśnie to przedstawię panu ministrowi pod rozwagę – dodał prof. Horban. 

W poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie wprowadzające kosmetyczne zmiany w obostrzeniach. Od 19 października unijny certyfikat covid lub zwolnienie z kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski może uzyskać osoba, która została poza Polską zaszczepiona przeciwko tej chorobie szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej. Rozporządzenie modyfikuje również regulacje dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa na uczelniach i w innych niż uczelnia podmiotach prowadzących kształcenie doktorantów.

Obostrzenia dotyczące utrzymywania co najmniej półtorametrowego dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki w różnych przestrzeniach zamkniętych zostały przedłużone do końca października. 

RadioZET.pl/Wirtualna Polska