Zamknij

Nowe obostrzenia możliwe w okresie Wszystkich Świętych? Komentarz ministra zdrowia

04.10.2021 16:04
Adam Niedzielski
fot. Krzysztof Radzki/East News

Minister Zdrowia uspokaja przedsiębiorców - żadnych obostrzeń nie będzie co najmniej do końca października. – Dlatego że mamy mniej hospitalizacji, dlatego że spodziewamy się również mniejszej śmiertelności – wyjaśnił Adam Niedzielski. Minister powiedział też, co z ewentualnymi obostrzeniami w okresie Wszystkich Świętych.

Nowe obostrzenia nie zostaną wprowadzone do końca października. Adam Niedzielski powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek, że dopiero z końcem miesiąca rząd przeanalizuje liczbę nowych przypadków zachorowań na COVID-19 i wtedy podejmie decyzje czy zasadne jest wprowadzenie pewnych ograniczeń.

Nowe obostrzenia. Minister Niedzielski o możliwym terminie decyzji

– Dlatego że mamy mniej hospitalizacji, dlatego że spodziewamy się również mniejszej śmiertelności. Będziemy również obserwowali, czy ten scenariusz pięciu tysięcy zakażeń (dziennie – red.) się ziści na koniec października i tak naprawdę dopiero wtedy będziemy podejmowali jakieś decyzje – poinformował minister. Jak dodał Niedzielski, na pewno liczba zakażeń będzie rosnąć w ciągu najbliższych dni i tygodni, ale sytuacja wciąż jest opanowana.

Minister został również zapytany o obostrzenia w okresie Wszystkich Świętych. W ubiegłym roku rząd podjął decyzję niemal w ostatniej chwili. Dzień przed świętami premier ogłosił, że cmentarze będą zamknięte 31 października oraz 1 i 2 listopada.

Obostrzenia na Wszystkich Świętych 2021

– Bierzemy pod uwagę bardzo wiele aspektów. Ta sytuacja, która miała miejsce rok temu, kiedy musieliśmy z dnia na dzień podjąć decyzję, to była sytuacja zupełnie ekstraordynaryjna. W tym roku nie przewidujemy podejmowania decyzji w takim nagłym trybie – zaznaczył Niedzielski cytowany przez TVN24.

Minister dodał, że resort ma przygotowane bardzo szczegółowe plany rozwoju infrastruktury "na poziomie każdego województwa". – W zależności od tego, jak będzie regionalnie wyglądało tempo wzrostu zakażeń, to będą podejmowane decyzje – podkreślił Niedzielski. 

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania potwierdziły 684 nowe zakażenia koronawirusem. W szpitalach w całym kraju jest 1 840 osób z COVID-19, w tym 170 pacjentów podłączonych do respiratorów.

RadioZET.pl/PAP/TVN24/oprac. AK

C