Zamknij

Rząd decyduje ws. obostrzeń. Jest projekt rozporządzenia

Magdalena Kulej
28.09.2021 10:07
Konferencja ministra zdrowia
fot. KPRM

Obostrzenia i nakazy związane z koronawirusem w Polsce zostaną przedłużone do 31 października - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Już wcześniej taki scenariusz zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Projekt zmienionego rozporządzenia ws.  obostrzeń opublikowano we wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Projekt został już skierowany do podpisu premiera Mateusza Morawieckiego.

Obostrzenia przedłużone na październik 2021

Generalne zasady dotyczące covidowych ograniczeń pozostają takie same, a do limitów nie wliczają się osoby zaszczepione. W projekcie rozporządzenia odnotowano jednak pewne zmiany. Chodzi tu m.in. regulacje dotyczące wydawania unijnego certyfikatu COVID osobie, która została zaszczepiona przeciwko COVID-19 poza terytorium Polski. Zawarto w nim także doprecyzowanie przepisów dotyczących posługiwania się unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID.

Mowa jest też o rozszerzeniu katalogu podmiotów, które są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy RP o osoby realizujące prawomocne orzeczenie sądu lub ugodę zawartą przed sądem, ustalające kontakty z małoletnim dzieckiem, które przebywa na terenie innego państwa niż miejsce pobytu rodzica. Projekt rozszerza też katalog sytuacji, do których nie stosuje się nakazu noszenia maseczki – o egzaminy dla osób ubiegających się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i sprawdziany dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Strefy żółte i czerwone znowu w Polsce?

Ministerstwo Zdrowia oszacowało, że wrzesień zakończymy z liczbami rzędu 1 tys. zakażeń dziennie. Miesiąc później, w październiku, ma to być już około 5 tys. nowych przypadków koronawirusa każdego dnia. - Kontynuacja trendu wzrostowego na pewno będzie miała miejsce - mówił podczas konferencji prasowej w poniedziałek minister zdrowia  Adam Niedzielski. Szef MZ podkreślił przy tym, że faktycznie istnieje związek pomiędzy liczbą szczepień a liczbą zakażeń oraz hospitalizacji, co widać wyraźnie na przykładzie województwa lubelskiego i podkarpackiego, gdzie szczepień jest wyjątkowo niewiele.

Kilka godzin później wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który był gościem Radia ZET, podkreślił, że przy kolejnych wzrostach liczby zakażeń planowane jest wprowadzenie stref żółtych i czerwonych. - Wszystko będzie uzależnione od dwóch parametrów. Przede wszystkim chodzi o liczbę zakażeń oraz liczbę zaszczepionych osób. Chcemy podwoić te wartości, które będą decydowały o objęciu regionu strefą żółtą, czy czerwoną. Do te pory było to odpowiednio 6 i 12 tysięcy zakażeń na 10 tys. mieszkańców. Teraz te wartości zostaną podwojone. Najprawdopodobniej będą one wprowadzane na terytorium danego powiatu. Zakazane na pewno będą duże zgromadzenia. Również imprezy rodzinne mogą być ograniczone, jednak limitem nie będą objęte osoby zaszczepione. Wszystko zależy od danej sytuacji. Jeżeli będzie duża liczba zakażeń, to być może wprowadzimy również obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu - podkreślił Kraska.

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl