Zamknij

Nowe obostrzenia od 23 czerwca. Rząd obawia się wariantu koronawirusa Delta

22.06.2021 18:19

Przyjeżdżający do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegali obowiązkowej siedmiodniowej kwarantannie, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu wykonywanego nie wcześniej niż po tygodniu – poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Adam Niedzielski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Jeszcze we wtorek, jak zapowiedział rzecznik, podpisane zostanie przez premiera Mateusza Morawieckiego rozporządzenie w tej sprawie i opublikowane w Dzienniku Ustaw, aby mogło obowiązywać od środy.

Nowe obostrzenia od 23 czerwca. Rząd obawia się wariantu koronawirusa Delta

– Podjęte decyzje w sprawie kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii mają zmniejszyć ryzyko transmisji wariantu delta koronawirusa z zagrożonego obszaru. Musimy zadbać o obywateli naszego kraju i ich bezpieczeństwo – zaznaczył w wypowiedzi dla PAP minister Adam Niedzielski.

Oznacza to, że dodatkowe restrykcje dotykać będą nie tylko osoby przybywające z Indii, Brazylii czy z Południowej Afryki, ale także Wielkiej Brytanii. 

Wariant delta w Polsce. Coraz więcej nowych przypadków

Wojciech Andrusiewicz podał we wtorek, że dotychczas w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem delta. Kolejne cztery przypadki zakażenia indyjską mutacją w Polsce odkryli prowadzący projekt naukowy badacze z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu.

Od czasu pojawienia się wirusa SARS-CoV-2, wywołującego Covid-19, wykryto kilka jego wariantów genetycznych. Wariant delta pierwszy raz zidentyfikowano w Indiach w październiku 2020 roku i oznaczono go jako wariant wzbudzający obawy Światowej Organizacji Zdrowia ze względu na jego zwiększoną zakaźność.

W Europie m.in. Wielka Brytania zanotowała duży wzrost liczby nowych infekcji wariantem delta. Liczba zakażeń rośnie również m.in. w Rosji.

loader

RadioZET.pl/PAP