Zamknij

Nowe obostrzenia od 6 czerwca. Rząd opublikował projekt zmian rozporządzenia

03.06.2021 20:14
Adam Niedzielski, Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Wesela i zgromadzenia do 150 osób, prowadzenie działalności związanej z organizacją targów i konferencji oraz dopuszczenie do szczepień dzieci powyżej 12. roku życia - rząd opublikował projekt zmian rozporządzenia ws. obostrzeń epidemicznych.

  1. Nowe obostrzenia od 6 czerwca. Rząd opublikował projekt zmian rozporządzenia
  2. Szczepienie przeciw Covid-19 od 12. roku życia

Adam Niedzielski zapowiedział w środę, że od 6 do 25 czerwca zostaje przedłużony obowiązujący reżim sanitarny. Jednak część obostrzeń zostanie poluzowanych i przywrócona zostanie m.in. możliwości organizowania tradycyjnych targów, konferencji, wystaw z limitem jednej osoby na 15 metrów kwadratowych.

Nowe obostrzenia od 6 czerwca. Rząd opublikował projekt zmian rozporządzenia

W Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu, opublikowano informację o projekcie zmian rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii koronawirusa. Nie ma jeszcze tekstu projektu.

Jak czytamy na rządowej stronie, w projekcie zmian przewiduje się przedłużenie aktualnie obowiązujących obostrzeń do 25 czerwca br. Ponadto mają zostać wprowadzone regulacje umożliwiające prowadzenie działalności związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje i spotkania.

Otwarte mają zostać pokoje zagadek, domy strachu oraz miejsca do tańczenia. Będzie można także prowadzić działalność w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach, lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Otwarte mają zostać także sale zabaw w placówkach handlowych.

W informacji w Biuletynie KPRM podano, że projekt rozporządzenie będzie zakładał zwiększenie limitów: dotyczących liczby osób (z 50 do 150) mogących brać udział w spotkaniach lub zgromadzeniach i obowiązujących w środkach transportu.

Szczepienie przeciw Covid-19 od 12. roku życia

Zmiany mają zakładać także wprowadzenie regulacji umożliwiających przekazywanie Narodowemu Funduszowi Zdrowia danych osób, które nie poddały się szczepieniu przeciwko Covid-19, w celu informowania tych osób o możliwości poddania się szczepieniu. Ponadto - jak podano - celem projektu rozporządzenia ma być dopuszczenie do szczepienia przeciwko Covid-19 osób, które ukończyły 12. rok życia. 

Jak czytamy na rządowej stronie, projekt rozporządzenia opracowany przez Ministerstwo Zdrowia ma na celu ograniczenie ryzyka związanego z wystąpieniem epidemii wywołanej nowym koronawirusem SARS-CoV-2.

RadioZET.pl/PAP 

C