Zamknij

Niedzielski: możliwe dodatkowe obostrzenia. Czego będą dotyczyć?

16.06.2021 16:48
obostrzenia sanitarne dla zakażonych groźnymi wariantami
fot. PAP

Dodatkowe obostrzenia sanitarne są możliwe - przekonuje minister zdrowia Adam Niedzielski. Chodzi o osoby zakażone niebezpiecznymi wariantami koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia spodziewa się, że za dwa miesiące każdy przypadek zakażenia koronawirusem będzie sekwencjonowany, wynik badania ma być znany przed upływem izolacji zakażonego.

Adam Niedzielski przyznał, że resort zdrowia chce, by sekwencjonowanie było na tyle szybkie, żeby wynik badania był znany przed zakończeniem przez zakażoną osobę izolacji czy kwarantanny.

Ma to służyć wprowadzeniu "bardziej dolegliwych środków izolacyjnych" i dokładniejszemu zbadaniu "charakteru ogniska i potraktowaniu takiego ogniska w sposób szczególny".

Obostrzenia dla zakażonych niebezpiecznymi wariantami koronawirusa?

"Jeśli chodzi o kwestię tych bardziej dolegliwych środków, to tutaj inspektor sanitarny ma prawo i możliwości, żeby wydłużyć kwarantannę. Standardem jest to, że ten pierwszy okres przedłużenia to jest do 14 dni, mówię tutaj o izolacji jak i kwarantannie, ale mówię też o wprowadzeniu ewentualnego wymogu negatywnego testu przy wyjściu z kwarantanny lub izolacji" – powiedział.

Rzecznik ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział PAP, że ewentualny test przed zakończeniem kwarantanny będą wykonywały zarówno osoby zakażone wariantem delta czy innymi wariantami koronawirusa uznanymi jako alertowe, jak i ci, którzy z tą zakażoną osobą miały kontakt.

Zastępujący głównego inspektora sanitarnego Krzysztof Saczka podkreślił znaczenie wywiadów epidemiologicznych w przypadku osób, które zakażone są alertowymi wariantami koronawirusa. Zaapelował, by osoby zakażone mówiły w nich prawdę, nie zatajały osób, z którymi się kontaktowały.

RadioZET.pl/ PAP