Zamknij

Obostrzenia w kościołach. Biskup opolski: Na zewnątrz nie obowiązują limity

27.03.2021 10:10
Obostrzenia w kościołach, dekret biskupa opolskiego
fot. Piotr Dziurman, REPORTER

Biskup opolski Andrzej Czaja wydał dekret regulujący liczbę miejsc w świątyniach i zobowiązujący wiernych do przestrzegania surowych restrykcji sanitarnych. Polecił też powiększyć dystans na zewnątrz kościołów, by katolicy mogli gromadzić się, z zachowaniem właściwego dystansu.

Nowe obostrzenia weszły w życie w sobotę. Restrykcje zostały nałożone również na kościoły – wewnątrz może przebywać jedna osoba na 20 metrów kwadratowych i nie bliżej niż półtora metra od kolejnego człowieka (nie dotyczy domowników).

Rządzący przekazali, że nad przestrzeganiem obostrzeń będą czuwali gospodarze świątyń, czyli proboszczowie. W diecezji opolskiej biskup Andrzej Czaja wydał dekret, w którym określił zasady funkcjonowania instytucji kościelnych w obliczu zaostrzonych restrykcji sanitarnych.

Nowe obostrzenia w kościołach. Dekret biskupa: Na zewnątrz nie obowiązują limity wiernych 

"Na zewnątrz świątyń nie obowiązują limity wiernych, a jedynie konieczność zasłaniania ust i nosa oraz dystansowanie się na odległość nie mniejszą niż 1,5 metra" - czytamy w dekrecie kurii opolskiej. Biskup Czaja zobowiązał wiernych do zakrywania maską ust i nosa podczas przebywania w obiektach kultu religijnego bądź w ich otoczeniu. Z tego obowiązku wyłączeni będą jedynie główni celebransi oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy państwowe.

Biskup Czaja podtrzymał dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej osobom w podeszłym wieku i innym poważnie zagrożonym z uwagi na tzw. choroby towarzyszące czy stan błogosławiony, osobom z objawami infekcji, przebywającym w kwarantannie i samoizolacji, odczuwającym wzmożoną obawę przed zakażeniem oraz tym wszystkim, którzy nie z własnej winy nie mogą uczestniczyć w liturgii (np. ze względu na ustanowione ograniczenia nie dostaną się do kościoła).

Zachęcił do transmitowania mszy świętych i nabożeństw dla wiernych, którzy nie mogą w nich fizycznie uczestniczyć. "Zachowując nadzwyczajne środki ostrożności, należy sprawować posługę duszpasterską wobec tych chorych, którzy o to proszą. Posługę tę nadal pełnić mogą jedynie duchowni. Odwiedzając chorych, duchowni mają mieć zasłonięte usta i nos oraz dezynfekować ręce przed wizytą w każdym domu, a także po niej" - przypomina biskup.

Władze kościelne zobowiązały się do wywieszenia na drzwiach kościołów informacji o maksymalnej liczbie wiernych, która – według nowych obostrzeń – może przebywać jednocześnie w świątyni. Jak wiemy, w ostatnich miesiącach reguły sanitarne bywały regularnie łamane, jak w przypadku miejscowości Czudec na Podkarpaciu.

RadioZET.pl/Diecezja.opole.pl