Zamknij

Nowe obostrzenia w listopadzie? Obowiązkowe maseczki w szkołach i na uczelniach

28.10.2021 16:06

Maseczki na przerwach w szkołach i na uczelniach będą obowiązkowe. Zmiany w obostrzeniach na listopad 2021 roku ma regulować nowe rozporządzenie, którego projekt trafił do wykazu prac legislacyjnych rządu. 

Maseczki, dzieci
fot. GRZEGORZ PRESS/REPORTER

Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w Polsce mają zostać przedłużone do 30 listopada 2021 roku – wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów o ograniczeniach, nakazach i zakazach w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 8378 nowych przypadkach COVID-19 i śmierci 101 osób.

Maseczki na przerwach w szkołach i na uczelniach?

Rozporządzenie ma modyfikować regulacje dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa. W projekcie czytamy, że maseczki na terenie szkół, placówek oświatowych i uczelni będą obowiązkowe "w czasie poza zajęciami", chyba że "inaczej postanowi kierujący takim podmiotem".

"Rozwiązanie umożliwia elastyczne podejmowanie decyzji przez kierujących ww. podmiotami w zależności od lokalnej sytuacji epidemicznej uwzględniającej takie czynniki, jak liczba zaszczepionych osób, czy też wskaźnik zachorowań w danej miejscowości lub województwie" – czytamy w projekcie rozporządzenia. Jak dodano, uzasadnieniem wprowadzenia nowych przepisów jest zwiększone ryzyko ewentualnych kontaktów w przerwach między zajęciami mogących skutkować transmisją wirusa SARS-CoV-2. 

Zaproponowane zmiany nie mają dotyczyć dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz osób zatrudnionych w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego lub placówce oświatowej oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Głos ws. obowiązkowego noszenia maseczek podczas przerw w szkołach i na uczelniach zabrał na czwartkowej konferencji minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Musimy wyeliminować luz w przestrzeganiu zasad. Maseczki były w zaleceniach, a teraz minister Niedzielski chce, żeby znalazły się w rozporządzeniu. Zachęcamy, żeby się szczepić i badać – powiedział szef MEiN. 

loader

RadioZET.pl