Zamknij

Nowe ostrzeżenia MSZ dla turystów. Do tych krajów lepiej na razie nie jechać na wakacje

Redakcja
18.04.2018 22:00
Nowe ostrzeżenia MSZ dla turystów. Do tych krajów lepiej na razie nie jechać na wakacje
fot. Archiwum RadioZET.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swoich stronach publikuje ostrzeżenia dla turystów udających się za granicę. Niedawno pojawiło się pięć nowych komunikatów. Oto kraje, do których zdaniem MSZ podróż lepiej odłożyć na później.

Ostrzeżenie z 5 kwietnia 2018: Ukraina

ukraina
fot. pixabay

Z uwagi na niesłabnące napięcie w obwodach donieckim i Ługańskim, utrzymujące się poważne zagrożenie dla ludności cywilnej i prowadzoną na tych terenach operację antyterrorystyczną Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponownie wzywa obywateli RP do natychmiastowego opuszczenia pozostających poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia, a także niepodejmowania pod żadnym pozorem podróży na ich teren. Na tym obszarze nie ma obecnie możliwości zapewnienia obywatelom polskim pomocy konsularnej.

Ostrzeżenie z 15 marca 2018: Kolumbia

kolumbia
fot. pixabay

Ze względu na zwiększone zagrożenie terrorystyczne Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Kolumbii.

W związku z eskalacją zamachów terrorystycznych przeprowadzanych przez lewicową partyzantkę — Armię Wyzwolenia Narodowego (ELN) — a także działalność zorganizowanych grup przestępczych Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie do niektórych regionów Kolumbii.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podróżnym udającym się do pozostałych departamentów Kolumbii z uwagi na potencjalne zagrożenie zamachami terrorystycznymi, przestępczością pospolitą, a także porwaniami występującymi na terenie całego kraju.

Ostrzeżenie z 20 lutego 2018: Malezja

mal
fot. pixabay

W związku z zagrożeniem terrorystycznym, w tym porwaniami cudzoziemców, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Malezji.

MSZ w szczególności ostrzega przed podróżami u wschodniego wybrzeża stanu Sabah (Borneo). Na wodach terytorialnych i na wyspach graniczących z Archipelagiem Sulu mogą operować islamistyczne ugrupowania terrorystyczne z południowych Filipin. Niebezpiecznie może być również w okolicach miast Sandakan, Lahad Datu, Semporna i Tawau.

Na pozostałym terytorium Malezji, w tym w stolicy kraju, Kuala Lumpur, zagrożenie zamachami terrorystycznymi jest znaczące. Nie można wykluczyć ataków na popularne wśród cudzoziemców hotele, restauracje, targi i centra handlowe.

Ostrzeżenie z 20 lutego 2018: Tajlandia

thai
fot. pixabay

MSZ ostrzega w szczególności przed podróżami do południowych prowincji Pattani, Yala, Narathiwat i Songkhla, w których regularnie dochodzi do ataków bombowych i z użyciem broni palnej.

Zagrożenie terrorystyczne występuje również na pozostałym terytorium Tajlandii, w tym w Bangkoku, na wyspie Phuket i w popularnych wśród turystów miejscowościach jak Krabi, Hua Hin itd.

MSZ przypomina, że mimo zniesienia z dniem 1 kwietnia 2015 r. stanu wojennego w Tajlandii nadal obowiązują szczególne środki bezpieczeństwa, m.in. zakaz zgromadzeń o charakterze politycznym.

Ostrzeżenie z 20 lutego 2018: Indonezja

ind
fot. pixabay

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Indonezji w związku z zagrożeniem terrorystycznym.

Pomimo zdecydowanych kroków podjętych przez władze indonezyjskie mających na celu walkę z terroryzmem zjawisko to nadal stanowi poważne źródło zagrożenia. Możliwe są ataki na popularne wśród cudzoziemców hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe, w tym w Dżakarcie i na Bali. Poziom zagrożenia może wzrastać w okolicach indonezyjskich i międzynarodowych świąt.

Środkowe Sulawesi, Maluku, Papua i Zachodnia Papua zagrożone są lokalnymi konfliktami.